هرآنچه باید در مورد قرص فیناستراید بدانید • تلسکوپ


تلسکوپ ۵ بهمن ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
هرآنچه باید در مورد قرص فیناستراید بدانید • تلسکوپ
Reading Time: ۱۳ minutes


فیناستراید، که با نام‌های تجاری (Proscar) و (Propecia) هم در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، دارویی است که برای درمان ریزش مو و هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) در مردان استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای درمان رشد موهای زائد در زنان استفاده کرد. این دارو در قالب قرص و به شیوه‌ی دهانی مصرف می‌شود. در این مطلب از تلسکوپ قصد داریم شما را با قرص فیناستراید و همه‌ی نکاتی که درباره‌ی آن باید بدانید، آشنا کنیم.

قرص فیناستراید چیست؟

فیناستراید یک مهارکننده ۵α ردوکتاز محسوب می‌شود و بنابراین یک آنتی‌آندروژن است. این دارو با کاهش تولید دی‌هیدروتستوسترون (DHT) تا حدود ۷۰ درصد از جمله در غده پروستات و پوست سر عمل می‌کند.

علاوه بر (DHT)، فیناستراید همچنین تولید چندین نوروستروئید ضد تشنج از جمله آلوپرگنانولون، آندروستندیول و (THDOC) را مهار می‌کند.

اثرات نامطلوب فیناستراید نادر است، با این حال برخی از مردان اختلال عملکرد جنسی، افسردگی و بزرگ شدن سینه را تجربه می‌کنند. در برخی از مردان، اختلال عملکرد جنسی ممکن است پس از قطع دارو ادامه یابد. همچنین ممکن است علائم اولیه انواع خاصی از سرطان پروستات را پنهان کند.

فیناستراید در سال ۱۹۸۴ ثبت اختراع شد و در سال ۱۹۹۲ برای استفاده پزشکی تأیید شد. این دارو به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است. در سال ۲۰۲۰، با بیش از ۸ میلیون نسخه، نودمین داروی رایج در ایالات متحده بوده است.

قرص فیناستراید برای چیست؟

قرص فیناستراید عمدتا برای درمان اختلالات مربوط به غده پروستات و ریزش موی سر در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات کلیدی در مورد قرص فیناستراید:

 • معمولاً یک بار در روز قرص فیناستراید را مصرف می‌کنید.
 • عوارض جانبی اصلی از دست دادن علاقه به رابطه جنسی و مشکل در نعوظ است.
 • فیناستراید می‌تواند بر نتایج آزمایش (PSA) (آزمایش خون برای بررسی سرطان پروستات) تأثیر بگذارد.
 • این دارو وارد مایع منی شده و می‌تواند به جنین آسیب برساند. اگر همسرتان باردار است یا ممکن است باردار شود، در زمان مصرف دارو هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • اگر باردار هستید یا در تلاش برای باردار شدن هستید، قرص‌های فیناستراید له شده یا شکسته را لمس نکنید. اگر قرص‌ها شکسته شوند، دارو می‌تواند از پوست شما عبور کند و به کودک شما آسیب برساند.

قرص فیناستراید برای زنان

روش‌هایی برای پیشگیری از ریزش مو - فیناستراید

اگرچه مصرف فیناستراید برای زنان مورد تأیید FDA نیست، اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد فیناستراید خوراکی یا موضعی می‌تواند برای طاسی الگوی زنانه مفید باشد.

در یک مطالعه کوچک روی ۳۷ زن، ۶۲ درصد از زنان پس از مصرف دوز خوراکی ۲.۵/mg فیناستراید به مدت یک سال، بهبودی در ریزش مو و تراکم مو مشاهده کردند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید: این زنان قرص‌های ضدبارداری نیز مصرف می‌کردند و نمی‌توان رشد مو را صرفاً به فیناستراید نسبت داد.

مطالعه دیگری روی ۸۷ زن قبل و بعد از یائسگی متمرکز شد که ۵ میلی‌گرم در روز فیناستراید خوراکی برای بیش از یک سال مصرف کردند. در پایان مطالعه، بیشتر زنان متوجه موهای متراکم‌تر شدند.

شایان ذکر است که دوز فیناستراید در هر دوی این مطالعات ذکر شده است. به نظر می‌رسد مهم است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۰ منتشر شد که در آن ۱۳۷ زن یائسه مبتلا به FPHL فقط ۱ میلی‌گرم در روز فیناستراید خوراکی مصرف کردند و هیچ فایده‌ای را متوجه نشدند.

در حالی که این مطالعات در مورد استفاده موفق فیناستراید در زنان کوچک است و تحقیقات بیشتری باید انجام شود، آن‌ها به این نکته اشاره می‌کنند که فیناستراید احتمالاً قادر به درمان FPHL است.

هشدارهایی در مورد مصرف فیناستراید برای زنان

دلیل اینکه فیناستراید توسط FDA برای استفاده در زنانی که دچار ریزش مو هستند تأیید نشده است، این است که ممکن است این دارو برای زنان اثر تراتوژن داشته باشد. نیمی از بارداری‌ها برنامه‌ریزی نشده است. این بدان معنی است که زنان در سنین باروری نباید از داروهایی استفاده کنند که می‌تواند باعث نقص مادرزادی در جنین یا زنانه شدن فرزندان پسر شود. تحقیقات فقط روی موش‌ها انجام شده است. با این حال، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که فیناستراید می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رشد جنسی در مردان متولد شده از مادران تحت درمان با این دارو شود.

دکتر گلدشتاین می‌گوید: «فیناستراید فقط باید در زنان یائسه یا زنانی که توانایی بچه‌دار شدن ندارند، به دلیل خطرات مشکلات رشد جنین پسر که ممکن است زنان باردار هنگام مصرف دارو با آن مواجه شوند، استفاده شود.»

علاوه بر این، فیناستراید برای مادران شیرده توصیه نمی‌شود زیرا انتقال از طریق شیر مادر به نوزاد مطالعه نشده است. اگر قصد مصرف فیناستراید را دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

فیناستراید برای ریزش مو

فیناستراید برای ریزش مو

قرص‌های فیناستراید به دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده‌های ۵ آلفا ردوکتاز یا ۵ARI تعلق دارند. این دارو با مهار فعالیت آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز که در تبدیل تستوسترون به هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) نقش دارد، عمل می‌کند.

(DHT) نقش اصلی در طاسی با الگوی مردانه دارد. اگر از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید، (DHT) می‌تواند به گیرنده‌های فولیکول‌های مو متصل شود و باعث کوچک‌تر شدن آن‌ها شود و در نتیجه موهای اطراف خط مو، تاج یا در سراسر پوست سر شما به تدریج از بین برود.

فیناستراید با مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز، میزان (DHT) را در جریان خون شما به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و از فولیکول‌های مو در برابر آسیب‌های مرتبط با (DHT) محافظت می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده معمولی از فیناستراید سطح سرمی (DHT) در جریان خون شما را بیش از ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.

این می‌تواند منجر به کند شدن ریزش مو یا حتی توقف کامل آن شود. بسیاری از مردان حتی پس از شروع درمان با فیناستراید، متوجه میزان قابل‌توجهی از رشد مجدد مو در مناطقی از پوست سر که تحت تأثیر طاسی الگوی مردانه است، می‌شوند.

بنابراین، آیا فیناستراید نتیجه می‌دهد؟ برای اکثر مردان، کاملاً.

تحقیقات نشان می‌دهد که فیناستراید اغلب بسیار خوب عمل می‌کند. در کارآزمایی‌های بالینی طولانی‌مدت کنترل‌شده با پلاسبو که در مجله تحقیقاتی سمپوزیوم درماتولوژی تحقیقاتی منتشر شد، ۹۰ درصد از مردان مبتلا به ریزش مو که از فیناستراید استفاده می‌کردند، یا موهای خود را حفظ کردند یا شاهد بهبود رشد مو بودند. در مقایسه، ۷۵ درصد از مردانی که از دارونماهای غیردرمانی استفاده کردند، در همان دوره ریزش مو بدتر شد.

در یک مطالعه منتشر شده در ژورنال آکادمی پوست آمریکا که شامل دو کارآزمایی بالینی یک ساله است، محققان دریافتند که فیناستراید بیش از ۱۵ درصد افزایش در تعداد مو در رأس سر (تاج یا ناحیه بالای سر ایجاد می‌کند. پوست سر) در مردان مبتلا به طاسی با الگوی مردانه.

مطالعه دیگری در ژاپن که ۱۰ سال مصرف فیناستراید را پوشش می‌دهد، نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از مردان مبتلا به ریزش موی آندروژنتیک که از فیناستراید استفاده می‌کنند، بهبودهایی را تجربه می‌کنند.

به طور خلاصه، فیناستراید کار می‌کند، به طوری که اکثر مردان با درمان بهبود در رشد و تراکم موهای خود را تجربه می‌کنند.

عوارض قرص فیناستراید در مردان

مانند سایر داروهای مورد تأیید FDA، فیناستراید قبل از فروش، تحت یک فرآیند آزمایش کامل قرار گرفته است. به همین دلیل، اطلاعات زیادی در مورد عوارض جانبی بالقوه آن، و همچنین خطرات و تداخلات دارویی آن در دسترس است.

هنگام بررسی عوارض جانبی فیناستراید، مهم است که بدانید دو نسخه از فیناستراید در دسترس است.

اولین مورد Propecia است، شکلی از فیناستراید که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. این به عنوان یک قرص فیناستراید مصرف روزانه با دوز ۱ میلی گرم در دسترس است. این شکلی از فیناستراید است که در صورت داشتن طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک دریافت خواهید کرد.

فیناستراید ۱ میلی‌گرم با نام تجاری Propecia و به عنوان یک داروی ژنریک به فروش می‌رسد. هم نسخه با نام تجاری فیناستراید و هم نسخه عمومی آن اثرات یکسانی روی موهای شما دارند.

دومی Proscar® است، یک نسخه با قدرت بالا از فیناستراید که برای درمان هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات تجویز می‌شود. این دارو حاوی ۵ میلی‌گرم فیناستراید در هر قرص است. به دلیل دوز بالای آن، احتمال ایجاد عوارض جانبی خاصی بیشتر است.

عوارض جانبی رایج ۱ میلی‌گرم فیناستراید عبارت‌اند از:

 • اختلال نعوظ. در کارآزمایی‌های بالینی، تقریباً ۱.۳ درصد از مردانی که فیناستراید مصرف کردند، اختلال نعوظ را تجربه کردند، در مقایسه با ۰.۷ درصد از مردانی که از دارونماهای غیر درمانی استفاده کردند.
 • کاهش میل جنسی. تقریباً ۱.۸ درصد از مردانی که از فیناستراید ۱ میلی‌گرم استفاده کردند، در مقایسه با ۱.۳ درصد از مردانی که با دارونماهای غیر درمانی تحت درمان قرار گرفتند، میزان علاقه خود را به رابطه جنسی کاهش دادند.
 • اختلال انزال. در مجموع، ۱.۲ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده کردند، مشکلات مربوط به انزال را گزارش کردند و ۰.۸ درصد نیز حجم مایع منی کمتری را گزارش کردند. در مقایسه، ۰.۴ درصد از مردانی که از دارونما استفاده کردند، حجم مایع منی کمتری را گزارش کردند.

تعداد بسیار کمی از مردانی که فیناستراید را در آزمایشات بالینی مصرف کردند، عوارض جانبی جدی را تجربه کردند. در واقع، تنها ۱.۲ درصد از مردانی که در کارآزمایی‌های بالینی فیناستراید شرکت کردند، استفاده از داروهای خود را به دلیل عوارض جانبی متوقف کردند.

شایان ذکر است که ۰.۹ درصد از مردانی که در کارآزمایی‌های بالینی یک دارونما غیردرمانی دریافت کرده‌اند نیز به دلیل عوارض جانبی، درمان را قطع کردند، که نشان می‌دهد میزان عوارض جانبی شدیدی که مستقیماً توسط فیناستراید ایجاد می‌شود پایین است.

همانطور که انتظار دارید، عوارض جانبی با نسخه ۵ میلی‌گرمی فیناستراید با دوز بالاتر که برای درمان BPH یا بزرگ شدن پروستات استفاده می‌شود، شایع‌تر است.

در آزمایشات بالینی یک ساله Proscar) فیناستراید ۵ میلی‌گرم)، مردانی که از فیناستراید با دوز روزانه ۵ میلی گرم استفاده کردند، عوارض جانبی زیر را گزارش کردند:

 • اختلال نعوظ ۱ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده می‌کردند، اختلال نعوظ گزارش شد، در حالی که ۳.۷ درصد از مردانی که از دارونماهای غیر درمانی استفاده می‌کردند، گزارش شد.
 • کاهش میل جنسی. ۳.۷ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده می‌کردند، در مقایسه با ۳.۴ درصد از مردانی که از دارونما استفاده می‌کردند، میزان کاهش علاقه به رابطه جنسی گزارش شد.
 • تغییرات در انزال. کاهش حجم انزال و اختلال انزال توسط ۳.۷ و ۰.۸ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده می‌کردند، در مقایسه با ۰.۸ و ۰.۱ درصد از مردانی که از دارونما غیر درمانی استفاده می‌کردند، گزارش شد.
 • بزرگ شدن و/یا حساسیت سینه. بزرگ شدن بافت سینه و حساس شدن سینه‌ها توسط ۰.۵ درصد و ۰.۴ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده می‌کردند، در مقایسه با ۰.۱ درصد مردانی که از دارونماهای غیر درمانی استفاده می‌کردند، گزارش شد.
 • بثورات پوستی. ۰.۵ درصد از مردانی که فیناستراید دریافت کردند، گزارش کردند که دچار بثورات پوستی شده‌اند، در مقایسه با ۰.۲ درصد از مردانی که از دارونماهای غیر درمانی استفاده می‌کردند.

برخی از این عوارض جانبی، مانند مسائل مربوط به سلامت جنسی، زمانی که فیناستراید در طول چندین سال استفاده می‌شود، کمتر رایج می‌شوند.

عوارض جانبی کمتر رایج فیناستراید

فیناستراید همچنین ممکن است عوارض جانبی کمتر شایع دیگری ایجاد کند. اینها عبارت‌اند از افسردگی، درد در بیضه‌ها، حساسیت پستان، خون در مایع منی، درد سینه یا ترشحات نوک سینه.

این عوارض جانبی در درصد کمی از مردانی که از فیناستراید استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. اگر بعد از شروع استفاده از فیناستراید عوارض جانبی مداوم یا شدید داشتید، مهم است که به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود اطلاع دهید.

برخی از مواد موجود در فیناستراید ممکن است در برخی افراد باعث واکنش آلرژیک شوند. علائم بالقوه یک واکنش آلرژیک شامل بثورات پوستی، کهیر، خارش و تورم است که زبان، لب‌ها، صورت و گلو را درگیر می‌کند.

اگر بعد از مصرف فیناستراید متوجه علائم واکنش آلرژیک شدید، در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص فیناستراید ۱

روش‌های طبیعی برای کاهش ریزش مو فیناستراید

نام ژنریک: قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم، نام تجاری (Propecia)، دسته دارویی: مهارکننده‌های ۵ آلفا ردوکتاز. موارد مصرف قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم: برای کمک به رشد مو در طاسی با الگوی مردانه استفاده می‌شود. ممکن است ۳ ماه طول بکشد تا اثر کامل را ببینید.

قبل از مصرف قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم چه چیزی را باید به پزشک خود بگویم؟

 • اگر به فیناستراید (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم) حساسیت دارید.
 • اگر زن هستید. این دارو برای استفاده در زنان تأیید نشده است. اگر زنی هستید که از این دارو (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم) استفاده می‌کنید، اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو ممکن است با سایر داروها یا مشکلات سلامتی تداخل داشته باشد.

هنگام مصرف قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم چه چیزهایی باید بدانم یا انجام دهم؟

 • به همه‌ی ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود بگویید که از این دارو (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم) استفاده می‌کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندان‌پزشکان شما می‌شود.
 • از رانندگی و انجام سایر کارها یا کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند تا زمانی که متوجه شوید این دارو (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم) بر شما چگونه تأثیر می‌گذارد، خودداری کنید.
 • برای کاهش احتمال احساس سرگیجه یا بیهوشی، اگر نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید، به آرامی بلند شوید. مراقب بالا و پایین رفتن از پله‌ها باشید.
 • این دارو ممکن است بر روی برخی از آزمایشات آزمایشگاهی تأثیر بگذارد. به همه ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان آزمایشگاه خود بگویید که از این دارو (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرم) استفاده می‌کنید.
 • در حین استفاده از این دارو (قرص فینا‌ستر‌اید ۱ میلی‌گرم) و تا ۱ ماه پس از قطع، خون اهدا نکنید.
 • برخی از دوزهای این دارو (قرص فیناستر‌ا‌ید ۱ میلی‌گرم) ممکن است احتمال ابتلا به نوعی سرطان پروستات را افزایش دهد. با پزشک خود صحبت کنید
 • به ندرت سرطان سینه مردان با این دارو (قرص فینا‌ستر‌اید ۱ میلی‌گرم) اتفاق افتاده است. با پزشک خود صحبت کنید
 • این دارو ممکن است تعداد اسپرم را در مردان کاهش دهد. این ممکن است بر توانایی پدر شدن فرزند تأثیر بگذارد. با دکتر صحبت کنید
 • زنان باردار نباید قرص‌های له شده یا شکسته را در دست بگیرند.

این دارو (قرص فینا‌ستر‌اید ۱ میلی‌گرم) چگونه بهتر است مصرف شود؟

فیناستراید چگونه باید مصرف شود؟

طبق دستور پزشک از این دارو (قرص فیناستراید ۱ میلی‌گرمی) استفاده کنید. تمام اطلاعاتی که به شما داده شده را بخوانید. تمام دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه کار کنم؟

 • دوز فراموش شده را رها کنید و به الگوی مصرف عادی خود بازگردید.
 • از مصرف ۲ دوز همزمان یا دوز اضافی خودداری کنید.

برخی از عوارض جانبی که باید فوراً با پزشکم تماس بگیرم چیست؟

هشدار/احتیاط: حتی اگر ممکن است نادر باشد، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده هنگام مصرف دارو داشته باشند. اگر هر یک از علائم یا نشانه‌های زیر را دارید که ممکن است به یک عارضه جانبی بسیار بد مربوط باشد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا کمک پزشکی دریافت کنید:

 • علائم یک واکنش آلرژیک؛ مانند راش، خارش، پوست قرمز، متورم، تاول دار یا پوسته پوسته شده با یا بدون تب، خس خس سینه، سفتی در قفسه سینه یا گلو و مشکل در تنفس،
 • مشکل در بلع یا صحبت کردن
 • گرفتگی صدای غیرمعمول
 • تورم در دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو.
 • وجود توده در سینه، درد یا درد سینه، یا ترشح از نوک پستان.
 • سینه‌های بزرگ شده.
 • سرگیجه یا غش بسیار بد.
 • خلق و خوی پایین (افسردگی).
 • برای مردان، درد بیضه.

فینا‌ستر‌ا‌ید موضعی

فیناستراید موضعی

به طور سنتی، فیناستراید به شکل خوراکی مصرف می‌شد، اما اکنون به صورت موضعی نیز به صورت مایع و مستقیماً روی پوست سر استفاده می‌شود.

او معتقد است که محصولاتی از این دست برای بیماران ریزش مو که مصرف داروهای خوراکی را دوست ندارند، در دسترس تر است. فرمول‌های موضعی فیناستراید نیز ممکن است انتخاب خوبی برای مردانی باشد که می‌خواهند از برخی عوارض جانبی مرتبط با فرم قرص اجتناب کنند.

در درصد کمی از بیماران، فیناستراید خوراکی می‌تواند عوارض جانبی مانند اختلال نعوظ ایجاد کند.

برای ریزش مو، فیناستراید با خنثی کردن اثرات (DHT) که شکل تجزیه شده تستوسترون است که نقش عمده‌ای در ریزش مو دارد، عمل می‌کند. (DHT) بیش از حد می‌تواند باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو و در نهایت ریزش شود. فیناستراید همچنین می‌تواند رشد مجدد را در نواحی نازک شدن تحریک کند.

در مورد مزایای مخلوط کردن فیناستراید با ماینوکسیدیل؟

ماینوکسیدیل یک درمان موضعی مورد تأیید پزشکی برای ریزش مو با الگوی مردانه است که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند، که می‌تواند به رساندن سایر مواد به پوست سر کمک کند.

به عبارت دیگر، ماینوکسیدیل ممکن است اثربخشی فیناستراید را با اجازه دادن به آن برای نفوذ عمیق‌تر بهبود بخشد.

اثربخشی فینا‌ستر‌اید موضعی

اثربخشی فینا‌ستر‌اید موضعی

ما می‌دانیم که فینا‌ستراید از نظر بالینی در ۹۰٪ مردان مبتلا به طاسی با الگوی مردانه مؤثر است و تقریباً دو سوم مردانی که به طور منظم فینا‌ستراید مصرف می‌کنند، رشد مجدد را تجربه می‌کنند.

فینا‌ستراید خط اول درمان غیرجراحی برای بیمارانی است که دچار ریزش یا نازک شدن مو می‌شوند. اگر پیوند مو انجام می‌دهند، می‌تواند به حفظ موهای طبیعی موجود کمک کند، که می‌تواند نتیجه طولانی‌تری داشته باشد. یا اگر مراحل اولیه ریزش مو را تجربه می‌کنند، فینا‌ستراید می‌تواند این روند را به میزان قابل توجهی کند کند.

با این حال، اظهار نظر در مورد اینکه آیا محلول موضعی به اندازه شکل قرص مؤثر است یا خیر، زود است.

راه‌حل موضعی یک برنامه‌ی نسبتاً جدید است، و از این رو ما داده‌هایی قوی نداریم، که برای دهه‌ها در دسترس بوده باشد.

یک مطالعه منتشر شده در مجله بین‌المللی فارماکولوژی و درمان بالینی در سال ۲۰۱۴ نشان داد مردانی که هفته‌ای ۱ میلی‌لیتر محلول فینا‌ستراید موضعی را روی پوست سر خود استفاده می‌کردند، نتایج مشابهی با مردانی که ۱ میلی‌گرم فینا‌ستراید خوراکی به مدت هفت روز مصرف کردند، نشان دادند.

در مطالعه ۲۴ مرد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک، (DHT) پوست سر با درمان موضعی فینا‌ستراید ۶۸ تا ۷۵ درصد و با فینا‌ستراید خوراکی ۶۲ تا ۷۲ درصد کاهش یافت. این قطعاً امیدوارکننده است؛ با این حال، مرحله‌ای که بیماران در آن درمان را شروع می‌کنند، عامل مهمی است.

اگر ریزش مو طولانی مدت باشد، احتمال کمتری وجود دارد که تعداد قابل توجهی از فولیکول‌های موی قابل رشد وجود داشته باشد که موهای جدید از آن رشد کنند. به همین دلیل، فینا‌ستر‌ا‌ید موضعی در صورت شروع زودهنگام درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت. در حالی که نتایج احتمالاً از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

در مجموع در حالی که فینا‌ستراید موضعی سطح (DHT) خون را به اندازه شکل خوراکی کاهش نمی‌دهد، به نظر می‌رسد فواید آن برای مو برابر است، اما با کاهش احتمال عوارض جانبی.

فینا‌ستر‌ا‌ید موضعی ممکن است با کاهش مقدار (DHT) به صورت موضعی در فولیکول مو به افزایش تراکم مو و کاهش ریزش بیشتر مو کمک کند، که به نوبه خود ممکن است به کاهش انقباض فولیکول که زمینه ساز این نوع نازک شدن مو است، کمک کند.

عوارض فینا‌‌ستراید در زنان

عوارض فینا‌‌ستراید در زنان

ابتدا، شایان ذکر است که از آن‌جایی که فینا‌‌ستر‌ا‌ید برای زنان مورد تأیید FDA قرار نگرفته است، هیچ آزمایش بالینی بزرگی برای بررسی اثرات آن بر روی زنان انجام نشده است. به همین دلیل، نمی‌توان گفت که فینا‌ستراید برای زنان کاملاً بی‌خطر است.

با این حال، در مطالعات ذکر شده در بالا، هیچ کس عوارض جانبی جدی یا خطرات استفاده از فینا‌ستراید خوراکی یا موضعی را گزارش نکرده است.

بررسی تحقیقات همچنین هیچ عارضه جانبی قابل توجهی را در طول ماه‌ها درمان نشان نداد. اگرچه این بررسی نشان داد که برخی از زنانی که از فینا‌ستراید استفاده می‌کردند عوارض جانبی رایج زیر را گزارش کردند:

 • میل جنسی کم
 • قاعدگی نامنظم
 • آکنه
 • سردرد
 • سرگیجه
 • فولیکولیت
 • افزایش رشد موهای بدن

به ندرت، فینا‌ستر‌ا‌ید عوارض جانبی جدی‌تری ایجاد کرده است. شامل:

 • افزایش حساسیت سینه یا تورم سینه، توده، درد یا ترشح از نوک پستان
 • بثورات پوستی و/یا کهیر
 • خارش
 • تورم صورت
 • مشکل در بلع یا حتی تنفس

اگر فینا‌‌ستراید مصرف می‌کنید و هر یک از این موارد را تجربه می‌کنید، باید فوراً با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید.

در نهایت، زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند نباید فینا‌ستراید مصرف کنند. این دارو بر روی تستوسترون تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل می‌تواند باعث نقص مادرزادی در اندام تناسلی مردان شود. حتی قرار گرفتن در معرض قرص فینا‌ستراید شکسته نیز توصیه نمی‌شود.

عوارض فینا‌ستراید در چشم

عوارض فینا‌ستراید در چشم

مصرف فینا‌‌ستر‌اید همچنین با عوارض جانبی چشمی مانند تاری دید، تزریق ملتحمه، آدم پلک و اختلال عملکرد غده میبومین همراه بوده است.

تحقیقات اخیر در حال ظهور است که نشان می‌دهد فینا‌‌ستر‌اید، و احتمالاً سایر مهارکننده‌های ۵ آلفا ردوکتاز، ممکن است باعث خشکی چشم شوند. این در هر دو مدل حیوانی و انسانی مورد مطالعه قرار گرفته است.

در مورد مطالعات انسانی، زنان مبتلا به سندرم عدم حساسیت کامل به آندروژن، اختلال عملکرد غدد میبومین داشتند و مشخص شد که ترکیب چربی در ترشحات غدد میبومین تغییر یافته است. کرنزر و همکاران اشاره کردند که بسیاری از بیماران تحت درمان ضد آندروژن، اختلال عملکرد غدد میبومین و خشکی چشم داشتند. نگویگن و همکاران یافته‌های مشابهی را در مورد خشکی چشم گزارش کرد، اما به این نتیجه رسید که آسیب شبکیه و عصب بینایی می‌تواند بخشی از مجموعه یافته‌ها باشد.

در مطالعات حیوانی، تحقیقات نشان داد که تجویز فینا‌ستر‌ا‌ید به موش‌ها بر تولید اشک تأثیر می‌گذارد.

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

بهترین زمان برای مصرف فیناستراید هیچ رمان خاصی از روز نیست. فقط باید سعی کنید فینا‌ستر‌اید را هر روز در یک زمان معین مصرف کنید تا اثربخشی آن به حداکثر برسد. شما زمان را انتخاب می‌کنید، صبح، ظهر یا شب. فقط مطمئن شوید که به آن پایبند هستید. ضمناً می‌توانید فینا‌ستر‌اید را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک پزشک مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت تلسکوپ را بخوانید.

منابع: South Bay Retina, NHS, Healthline 

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه