۱۰ فرانچایز ترسناک سینمایی که به شکل پیوسته ادامه داشته‌اند


تلسکوپ ۳ بهمن ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
۱۰ فرانچایز ترسناک سینمایی که به شکل پیوسته ادامه داشته‌اند
Reading Time: ۸ minutes


با در نظر گرفتن غیبت «نو کمبل» در «Scream 6»، جالب است که ببینیم آیا این مجموعه فیلم ترسناک می‌تواند به میراث چشمگیر فرانچایز خود ادامه دهد یا خیر؛ باید بدانید چهار فیلم از پنج فیلم اکران شده مورد تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند، که قابل توجه است زیرا همه فرانچایزهای ترسناک به طور مداوم ثابت نیستند. از «Scream» گرفته تا کلاسیک دیگر وس کریون یعنی «A Nightmare on Elm Street»، برخی از فرنچایزها بیش از سایرین، میراثی را بر اساس ثبات ایجاد کرده‌اند. هر سفر ترسناک چیزی ارزشمند برای ارائه ژانر و فرنچایز دارد؛ و اکنون ما در این مطلب از تلسکوپ قصد داریم نگاهی داشته باشیم به ۱۰ فرانچایز ترسناک سینمایی که به شکل پیوسته ثبات خود را حفظ کرده‌اند.


Night of The Living Dead (1968-2009)

Night of The Living Dead

در فیلم اصلی «شب مردگان زنده»، چندین نفر در یک خانه مزرعه‌ای در غرب پنسیلوانیا به دام افتادند، که با ظاهر شدن انبوهی از زامبی‌های گوشت خوار که رفته رفته تعداد آن‌ها در حال افزایش است، دچار چالش برای بقای خود می‌شوند. سه‌گانه اصلی «جرج اندرو رومرو» بین سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۸۵ میلادی منتشر شد. با گذشت زمان سه فیلم دیگر منتشر شد که با «Survival of the Dead» در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید.

فیلم افتتاحیه این فرانچایز اساساً ژانر فرعی زامبی را به آنچه امروز است تبدیل کرد و حتی الهام بخش «Shaun of the Dead» ادگار رایت بود. در حالی که اولین فیلم رومرو در این فرنچایز به عنوان یکی از نمادین ترین فیلم‌های ترسناک تمام دوران شناخته می‌شود، اما آن اثر خود الهام بخش یک سه گانه مورد تحسین منتقدان بود. فیلم‌های جدید نیز میراث فرنچایز را با برداشتی مدرن‌تر ادامه دادند.

Alien (1979-2017)

Alien

فرانچایز «Alien» بر شخصیت الن ریپلی (سیگورنی ویور) متمرکز است که با بیگانه‌‌ای هیولایی و کشنده به نام زنومورف‌های فرازمینی مبارزه می‌کند. چهار فیلم اول شامل حضور مستقیم شخصیت ریپلی است، اما دو فیلم دیگر که بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ منتشر شدند، از حضور شخصیت ریپلی به عنوان قهرمان استفاده نکردند.

میراث فرانچایز «بیگانه» توسط بازی درخشان سیگورنی ویور نمادین است که بهتر مشخص می‌شود؛ او کسی است که شخصیت خود را به خوبی به عنوان قهرمانی که شخصیت‌های زن قوی را محبوب می‌کند به تصویر می‌کشد. این فرانچایز همچنین ژانرهای مختلفی را برای ثبات خود امتحان کرد؛ ژانر ترسناک در فیلم اول به کارگردانی ریدلی اسکات و ژانر اکشن در دنباله‌ جیمز کامرون در «Aliens» که به یکی از برترین آثار اکشن تاریخ سینما بدل شد. این موفقیت حتی یک مولتی‌ورس بین بیگانه زنومرف در برابر شکارچیان فیلم غارتگر به وجود آورد. در حالی که دو فیلم اول بهترین آثار این فرنچایز هستند، بقیه نیز به اندازه خود قابل ستایش بودند.

Evil Dead (1982-)

Evil Dead

«سم ریمی» به عنوان یکی از خلاق‌ترین کارگردانان سینما در ژانر وحشت، شخصیت ماندگار و محبوب «اش ویلیامز» (بروس کمپبل) را در سال ۱۹۸۲ معرفی کرد و این شخصیت خلق شده خود را از طریق سه فیلم و یک سریال تلویزیونی توسعه داد. یک فیلم ریبوت در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و یک اسپین آف با عنوان Evil Dead Rise در سال ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد.

با توجه به ثبات خاص این آثار، شما نمی‌توانید پیرامون محبوبیت این فرانچایز در طول این سال‌ها اشتباه کنید. با ترکیبی از کمدی، اکشن و لحظات ترسناک مستقیم و گاهی اسلشر، و اجراهای نمادین بروس کمپبل، چیزی برای همه در این فرانچایز وجود دارد. استفاده استادانه ریمی از جلوه‌های عملی و کاربردی لذتی واقعی دارد. ریبوت سینمایی سال ۲۰۱۳ نیز مورد تحسین منتقدان قرار گرفت؛ آن اثر با تمرکز لحنی بیشتر بر ترس و تعلیق روانی به جای طنز، به طور مثبت بینندگان را شگفت زده کرد.

A Nightmare on Elm Street (1984-2010)

A Nightmare on Elm Street

فیلم اصلی و نمادین وس کریون به نام «کابوس در خیابان الم» شامل فردی کروگر مخوف بود که نانسی تامپسون (هدر لانگنکمپ) را در رویاهایش ترسانده بود. پس از آن چندین فیلم مربوط به شخصیت کروگر با بازی رابرت انگلوند مسیر این فرانچایز را به سمت جلو پیشبرد، و این فرانچایز در «فردی علیه جیسون» به اوج خود رسید. یک بازسازی در سال ۲۰۱۰ نیز برای این داستان و شخصیت شرور افسانه‌ای منتشر شد.

میراث شخصیت فردی کروگر بی رقیب است و محبوبیت او از مخاطبان معمول آثار ترسناک فراتر رفته است. با فیلم افتتاحیه و دنباله‌های ویژه و تماشایی آن، این فرنچایز اکنون بسیار ارزشمند و نمادین است. در حالی که فیلم‌های بعدی رفته رفته ترس را قربانی کمدی می‌کنند، اما فرانچایز وس کریون کماکان مورد تحسین بسیاری قرار می‌گیرد.

Child’s Play (1989-)

Child's Play

یک قاتل زنجیره‌‌ای یا همان قاتل سریالی از طریق یک جادوی باستانی از مرگ فرار می‌کند و روح خود را به عروسکی محبوب بین کودکان معروف به چاکی (براد دوریف) منتقل می‌کند. سپس او یک کودک خردسال را به وحشت می‌اندازد، و این شروع اعمال شیطانی این عروسک شرور است. این فرنچایز که دنباله‌های زیادی از جمله «Child’s Play 2» و فیلم «Bride of Chucky» را در ادامه فیلم اول داشت، اکنون شامل یک سریال تلویزیونی نیز می‌شود.

در مجموع، باید به خاطر داشتن دنباله‌های زیادی که طرفداران و منتقدان از آن لذت برده‌اند، از این فرانچایز قدردانی کرد. با برجسته بودن عروسک شیطانی چاکی که یک عنصر نمادین است، چیزی برای همه طرفداران ترسناک در این فرنچایز وجود دارد. این فرنچایز پیش فرض مسخره خود را با بالا بودن تخیل موجود در آن به درستی درک می‌کند و در مواردی نیز بسیار وحشتناک است.

مطلب پیشنهادی:نقد فیلم Fall – به پایین نگاه نکنتجربه هیجان‌انگیز آکروفوبیا
نقد فیلم Fall – به پایین نگاه نکن

Hannibal (1981-2021)

Hannibal

بر اساس منابع موجود در رمان توماس هریس، هانیبال اولین بار در سال ۱۹۸۶ در فیلم «Manhunter» به مخاطبان معرفی شد. با این حال، فیلم برنده اسکار «Silence of the Lambs» جایی است که این فرنچایز متولد شد؛ در فیلم سکوت‌ بره‌ها جودی فاستر در نقش یک کارآموز FBI بازی می‌کند که به دنبال حل قتل‌های سریالی یک قاتل روانی است. او در این راه از کمک قاتل سریالی بدنام هانیبال لکتر (آنتونی هاپکینز) استفاده می‌کند. دو فیلم دیگر این سه گانه را تشکیل دادند و مدس میکلسن نیز شخصیت لکتر را در یک اقتباس تلویزیونی زنده کرد.

چیزی که این فرنچایز را بسیار خاص می‌کند این است که هانیبال لکتر شخصیت فوق‌العاده پیچیده‌ای است و توسط دو بازیگر مختلف به طرز خارق‌العاده‌ای زنده شده است. این باعث می‌شود که این فرنچایز یک مجموعه ثابت باشد، زیرا همیشه گزینه‌هایی پیرامون این آدم‌خوار افسانه‌ای برای طرفداران وجود دارد.

Scream (1996-)

Scream

فیلم «Scream» در سال ۱۹۹۶ شروع‌کننده فرنچایزی است که با نگاهی به ساختار آن تاکنون باید گفت حاوی فیلم بدی نیست. اولین فیلم داستان شخصیت سیدنی پرسکات (نیو کمپبل)، دیوی رایلی (دیوید آرکت) و گیل وترز (کورتنی کاکس) را دنبال می‌کند که به دنبال کشف هویت قاتل ترسناک معروف به «گوست‌فیس» هستند. باید بدانید برای این فیلم چهار دنباله تولید شد و اکنون «Scream 6» قرار است در ماه مارس اکران شود.

فرانچایز جیغ به طور مداوم خارق‌العاده بوده است. وس کریون فقید با این فرنچایز که یکی از آثار ترسناک ماندگار دهه ۹۰ میلادی را شکل داد، دوباره تاریخ آثار ترسناک اسلشر را به گونه‌ای دیگر برای خود ثبت کرد. با محبوب کردن اسلشرهای نوجوان پسند، شخص وس کریون مسیری را شروع کرد که کماکان خیلی از فیلمسازان در این ژانر آن را ادامه می‌دهند. باید بدانید «Scream 3» ضعیف ترین ورودی این فرانچایز است، اما همان اثر نیز همچنان یک فیلم خوب است، بنابراین واضح است که چرا بسیاری از طرفداران این فرنچایز را دوست دارند. فیلم دوم با توازن عالی از شخصیت‌های جدید و قدیمی تقویت شد، که احتمالاً بهترین عملکرد حرفه‌ای از آرکت را شامل می‌شد. با این حال، همچنین ثابت کرد که حتی در دنیای بدون وس کریون، فرنچایز هنوز در دستان‌گویی بسیار توانا است.

Final Destination (2000-)

Final Destination

الکس براونینگ (دوون ساوا) پیش‌بینی یک سقوط هواپیمای مرگبار را دارد و قبل از اینکه هواپیما واقعاً سقوط کند، خود و گروهی از همکلاسی‌هایش را نجات می‌دهد. با این حال، خود مرگ باید تکه‌های این پازل از هم پاشیده را جمع کند. بنابراین، با موفقیت این ایده در فیلم اول «مقصد نهایی» چهار فیلم دیگر از همین فرمول پیروی می‌کنند و جالب است بدانید به زودی دنباله جدیدی بعد از بیش از یک دهه عرضه می‌شود.

با فرمولی که ثابت می‌ماند و فیلم‌هایی که همه به یکدیگر ارجاع می‌دهند، این فرنچایز به طور مداوم قوی است و با اجرای ترسناک «تونی تاد» تقویت می‌شود. جدا از فیلم چهارم این فرنچایز، کیفیت آن به طور کلی حفظ شده است. اگر با این فیلم‌های جذاب آشنایی خاصی ندارید، باید بدانید این فرنچایز به خاطر صحنه‌های کشتار بیش از حدش که نقطه فروش اصلی است، شناخته شده است. بازیگری هم به طور کلی در این فرنچایز عالی است. همچنین باید بدانید که تایید شده است که «Final Destination 6» از فرمول یکسانی پیروی نخواهد کرد، بنابراین طرفداران از آنچه در آینده خواهد آمد هیجان زده هستند.

Saw (2004-)

Saw

فرنچایز «Saw» یا همان سری فیلم اره در سال ۲۰۰۴ شروع شد و با فیلمی جدید در سال ۲۰۲۳ به یک مجموعه فیلم دو رقمی در تعداد تبدیل خواهد شد. این فیلم شامل قاتل سریالی بدنام معروف به جیگساو (توبین بل) است که دوست دارد اراده قربانیان خود را برای زنده ماندن از طریق آزمایش‌های بیمار‌گونه‌ای آزمایش کند.

این فرنچایز بدون در نظر گرفتن بودجه کم، بلافاصله در فیلم اول با روی خوش باورنکردنی مخاطبان و منتقدان و پیچش داستانی خیره کننده خود به نمادی شاخص در بین آثار ترسناک پرتنش تبدیل شد. در حالی که دنباله‌های این اثر به طور کلی از نظر کیفیت روز به روز به سمت پایین می‌آیند، اما این فرنچایز همچنان با صحنه‌های مرگ خشونت‌‌بار و تله‌های فوق‌العاده وحشتناک ادامه دارد. همچنین فیلم اول با رایج کردن دوران «اسلشر‌های شنکجه‌محور» در اوایل دهه ۲۰۰۰ به شکل گیری این زیر‌ژانر وحشت کمک کرد.

The Conjuring (2013-)

The Conjuring

جیمز وان پس از این که فرنچایز «Saw» را خلق کرد، خیلی زود به سمت ساخت فرنچایز نمادین دیگری حرکت کرد. این فرنچایز شامل سه‌گانه یا تریلوژی «احضار» و دیگر اسپین آف‌ها شامل فیلم «The Nun» و راحبه شیطانی‌اش و البته سری فیلم «Annabelle» با حضور یک عروسک کشنده می‌شود.

این فرنچایز شامل حداقل سه شاخه فیلم است که پتانسیل تبدیل شدن به فیلم‌های کلاسیک ترسناک را دارند، با وجود قسمت اول و دوم احضار و فیلم «Annabelle Creation» که مورد علاقه بسیاری از مردم قرار گرفته است. با تمرکز مستقیم بر توانایی‌های بازیگری پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا، به راحتی می‌توان فهمید که چرا این فرنچایز محبوب است و چرا روز به روز قوی‌تر از گذشته به سمت جلو حرکت می‌کند؛ جالب است بدانید امسال یک دهه از شروع آن می‌گذرد.

مطلب پیشنهادی:۱۰ فیلم فانتزی افسانه‌ای تاریک که هدفشان کودکان نیستفانتزی‌هایی که برای تمام سنین مناسب نیستند!
۱۰ فیلم فانتزی افسانه‌ای تاریک که هدفشان کودکان نیست

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه