نگاهی به استوار ترین زنان در فیلم های اکشن


تلسکوپ ۱۲ مهر ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
نگاهی به استوار ترین زنان در فیلم های اکشن


در زندگی هر یک از ما فردی وجود دارد که شخصا برای آرامش و سلامتی او دست به هر کاری می‌زنیم؛ برای اکثر مردم، این شخص مادر آنهاست، کسی که نه تنها به ما زندگی می‌بخشد، بلکه آن را نیز پرورش می‌دهد. اگرچه مادران در فیلم‌ها عموماً به عنوان خانه‌دار معرفی می‌شوند، اما این فیلم‌ های اکشن نشان می‌دهند که این تنها چیزی نیست که در آن مهارت دارند. برخی از مادران وجود دارند که قهرمانان واقعی داستان خود هستند و کانون توجه را از مابقی افراد می‌دزدند.

از اساس مادران بر پرده سینما دارای رفتار متنوع هستند: مهربان، قوی، فداکار، خودخواه، محافظ، بی‌رحم، خشن، پیچیده و خیلی چیز‌های دیگر، اما شاید واقعی‌ترین و قابل شناسایی‌ترین مادران آثار سینمایی آنهایی هستند که بی‌تردید باحال و جذاب هستند. ژانرهای مختلفی در سینما وجود دارد، از کمدی و عاشقانه گرفته تا ترسناک و درام، اما فیلم های اکشن با حضور باحال ترین مادران، خود به تنهایی یک زیرژانر هستند. آنها معمولاً مملو از اکشن، آدرنالین، تعلیق و یک حس درونی مادرانه هستند. از مادران فضایی بین کهکشانی گرفته تا مادران ابرقهرمان، در این لیست تلسکوپ تعدادی از استوار ترین زنان در فیلم های اکشن، معرفی شده‌اند.


ژنرال لیا اورگانا | جنگ ستارگان

ژنرال لیا اورگانا

رهبری یک جنبش مقاومت بین کهکشانی در حالی که تلاش می‌کنید در مسیر وظایف مادرانه قرار بگیرید، آسان نیست، اما ژنرال لیا اورگانا مطمئناً تمام تلاش خود را کرد. اگرچه ممکن است تربیت او در طول سال‌های شکل‌گیری هویت پسرش ایده‌آل نبوده باشد، اما شخصیت لیا تمام تلاشش را می‌کند تا با پسرش، بن، آشتی کند. او در نهایت موفق می‌شود، کهکشان و رابطه‌اش با پسرش را نجات دهد، در حالی که کماکان هاله یک فرمانده آرام را برای شخص خود حفظ می‌کند. ژنرال لیا که توسط کری فیشر شگفت‌انگیز به تصویر کشیده شد، مادری است که شبیه مادران دیگر نیست، چرا که او حتی در آستانه بازنشستگی یک قهرمان بود، شاهزاده خانم واقعی کهکشان‌ها.

مارج گاندرسون | فارگو

مارج گاندرسون

هیچ کارآگاه دیگری شبیه این شخص نیست. مارج گاندرسون یک افسر پلیس محلی است که در زمان انجام ماموریت‌ خود در نزدیکی وقت زایمان است. بنابراین این شخصیت که هفت ماهه باردار است، از اساس یک مادر وفا‌دار محسوب می‌شود. اما همین مادر در شرف زایمان یک نیروی پلیس مطلق است که می‌توان روی هوش و توان او حساب باز کرد. این مادر از فارگو، باهوش، روشن‌فکر و بسیار فعال است و در کارش بهتر از هر یک از همکاران مردش عمل می‌کند. در طول فیلم او مشغول حل یک پرونده قتل پیچیده‌ و خطرناک می‌شود.

مارج که توسط بازیگر برنده جایزه اسکار، فرانسیس مک دورمند به تصویر کشیده شده است، شخصیتی باورنکردنی است، سرشار از عشق و نشاط برای افرادی که از آنها مراقبت می‌کند، و فداکاری باورنکردنی به شغل بی رحم خود. در واقع، اگر او در طول مدت فیلم زایمان می‌کرد، بازهم شاهد شخصیت شگفت انگیز و محکم او می‌بودیم. مارج گاندرسون نمونه‌ای ناب از شجاعت، فداکاری و رفتار باحال یک مادر است.

مگ آلتمن | اتاق امن

مگ آلتمن

نقل مکان یک مادر مجرد به یک خانه کاملاً جدید با یک کودک بداخلاق و نوجوان، ایده آل ترین سناریو نیست. حالا مهاجمان قاتلِ درون خانه را به این ترکیب اضافه کنید. مگ آلتمن با بازی جودی فاستر مادری است که باید دختر نوجوان بیمارش را از یورش چند سارق روانی آدمکش نجات دهد. تنها راه نجات یک اتاف امن کوچک است. اما مگ با اثبات اینکه هیچ چیز نمی‌تواند زنی را که در عین حال یک مادر نیز هست از هدفش منصرف کند، به تنهایی از خود و دخترش در طول این مصیبت محافظت می‌کند.

مگ آلتمن که توسط جودی فاستر بی‌نظیر به تصویر کشیده شده است، حضور باورنکردنی قدرت ذهن یک مادر در شرایط خطرناک را نشان می‌دهد. اتاق امن دیوید فینچر ثابت کرد که اگر در موقعیت خطرناکی گیر کرده‌اید، بهتر است مادری با هوشمندی و شجاعت مگ آلتمن در کنار خود داشته باشید. او مادری است که می‌تواند در طول یک بحران کاملاً متمرکز به هدفش بماند. او شنل نمی‌پوشد، به قدرت یا ابزار خاصی نیاز ندارد. مهارت او این است که به شدت به هیچ چیز دیگری جز سلامت فرزندش اهمیت نمی‌دهد. این نوع اراده می‌تواند کوه‌ها را جابجا کند و جان انسان‌ها را نجات دهد.

هلن پار یا الاستی‌گرل | شگفت‌انگیزان

باحال ترین مادران در فیلم های اکشن

این مامان فوق‌العاده انیمیشنی می‌داند چگونه می‌تواند یک شخصیت کامل باشد، و این فقط به خاطر قدرت‌های فوق‌العاده‌اش نیست! هلن پار از شگفت‌انگیزان نشان می‌دهد که یک مادر می‌تواند یک ابرقهرمان باشد، سه فرزند بزرگ کند و زندگی زناشویی سالمی داشته باشد، همه اینها با قدرت‌های باورنکردنی‌اش. الاستی‌گرل با صداپیشگی بازیگر برنده جایزه اسکار، هالی هانتر، به اندازه هر مادری باحال است. مطمئناً، با توجه به اینکه او جک جک را به دنیا آورد و بزرگ کرده، خود قوی‌ترین عامل برای حضورش در این لیست است.

باب و هلن پار زوجی هستند که در گذشته از بزرگترین مبارزان ابرقهرمان جهان بودند. پانزده سال بعد، آنها باید خود را با هویت‌های غیرنظامی تطبیق دهند و به حومه شهر عقب نشینی کنند تا با سه فرزندشان زندگی عادی داشته باشند. این انیمیشن ابرقهرمانی، خانواده‌ای را به نمایش می‌گذارد که سعی می‌کنند بچه‌هایشان را بزرگ کنند، در حالی که می‌خواهند به زندگی پیشین خود بازگردند.

سارا کانر | نابودگر ۲: روز داوری

باحال ترین مادران در فیلم های اکشن

سارا کانر از فیلم Terminator 2: Judgment Day نمونه شاخص مادری است که برای اطمینان از بقای فرزندش در هیچ کاری متوقف نمی‌شود. سارا شجاع، مقاوم و مبارزی فوق‌العاده ماهر است که مانند آن در سینما شناخته شده نیست. سارا کانر با بازی لیندا همیلتون، در حالی که تلاش می‌کند دنیا و پسرش را نجات دهد، تعریف واقعی مادر باحال را تداعی می‌کند. کاملاً منطقی است که چرا پسرش، جان کانر، آخرین امید بشریت برای بقا است. زیرا او همه را مدیون مادرش است! سارا که توسط لیندا همیلتون به تصویر کشیده شده است، هم در مبارزات و هم سبک پوشش خود، با عینک آفتابی و ظاهر اسلحه دار خودش همه چشم‌ها را به شخصیتش خیره می‌کند. جالب است بدانید که او مادری است که برای سال‌ها نماد اجتماعات فمینیستی بود.

بئاتریس کیدو ملقب به عروس | بیل را بکش

 بیل را بکش

بئاتریکس کیدو از فیلم Kill Bill که احتمالاً تنها مادری در این لیست است که تا سال‌ها بعد نتوانست فرزندش را ملاقات کند، یک روح بدبخت است، اما وقتی از کاتانای خود استفاده می‌کند، نیروی وحشتناکی از طبیعت می‌شود. بئاتریکس برای انتقام گیری از همه کسانی که باعث آسیب مادام العمر او شدند و او را در دوران بارداری به کما بردند، شروع به انتقام می‌کند. این شخصیت بدون شک یکی از بهترین قهرمان‌های تاریخ سینما است.

بئاتریکس کیدو که توسط نامزد جایزه اسکار، اوما تورمن به تصویر کشیده شده است، خشونتی زنانه را با استقامتی مادرانه حفظ می‌کند. زندگی او فوق العاده دشوار بود، اما او تلاش می‌کند تا آن را برای دختر چهار ساله‌اش تغییر دهد. بئاتریکس کیدو، با نام مستعار عروس، انگیزه‌اش انتقام گرفتن از مردی است که به او خیانت کرده، او را رها کرده و دخترش را به اسارت برده است.

مالوری هِیز | جعبه پرنده

جعبه پرنده

وقتی دنیا توسط موجودات اهریمنی تسخیر می‌شود که مردم را وادار می‌کنند خود را با دیدن در Bird Box بکشند، برای یک زن معمولی غیرممکن است که به تنهایی با دو فرزند زنده بماند. با این حال، مالوری هِیز ثابت می‌کند که هیچ کاری وجود ندارد که یک زن معمولی نتواند انجام دهد، حتی وقتی که مجبور است با چشمان بسته قایقی را به سمت ساحلی نامعلوم پارو بزند. مالوری که توسط بازیگر برنده جایزه اسکار، ساندرا بولاک به تصویر کشیده شده است، ممکن است از قدرت‌های فوق‌العاده یا مهارت‌های رزمی برخوردار نباشد، اما او تمام تلاشش را می‌کند تا خود و فرزندانش را به امنیت برساند. بنابراین، او یک مادر باورنکردنی است.

داستان Bird Box در دنیای وحشتناکی اتفاق می‌افتد که تا حدودی مشابه و در عین حال کاملاً مخالف دنیای A Quiet Place است. در اینجا هیچ بیگانه‌ای وجود ندارد، اما یک پدیده عجیب در بیرون رخ می‌دهد که در آن شخصیت‌ها چیزی را می‌بینند و کاملاً دیوانه می‌شوند. بنابراین، آدم‌ها نمی‌توانند بدون چشم‌بند به بیرون بروند و باید بدون هیچ گونه تصویری به فضای باز دسترسی داشته باشند. اما این فیلم کسی جز ساندرا بولاک را دنبال نمی‌کند زیرا او از دو فرزند به نام‌های پسر و دختر مراقبت می‌کند. او شخصیت مادر آنهاست و لحظات بدی را برای اطمینان از امنیت آنها در تمام طول سفر پشت سر می‌گذارد.

آلن ریپلی | بیگانگان

آلن ریپلی

سیگورنی ویور قبلاً الن ریپلی را در فیلم بیگانه ریدلی اسکات به‌عنوان یک زن خفن که دست کمی از مردان قهرمان ندارد، معرفی کرده بود. ولی بیگانه‌ها او را به یک مادر باحال تبدیل می‌کند. در دنباله‌ی جیمز کامرون می‌بیند که ریپلی با زنومورف‌ها و البته چند مرد غیرقابل اعتماد روبرو می‌شود. اما زمانی که دختر جوانی را کشف می‌کند که دور از بیگانگان مرگبار پنهان شده است، غریزه وحشیانه مادری ریپلی وارد داستان می‌شود.

این عنصری از شخصیت او است که در طول فرنچایز (به روش های واقعاً عجیب و غریب) ادامه خواهد داشت، اما ریپلی هرگز باحال‌تر از این نبود. او در Aliens مظهر نقش مادر به شدت محافظ است، به ویژه در صحنه نمادینی که در آن با فریاد زدن بر سر ملکه زنومورف از نیوت یا همان دختربچه درون فیلم دفاع می‌کند.

اسلیم هیلر | کافی

جنیفر لوپز

در فیلم Enough جنیفر لوپز نقش یک پیشخدمت طبقه کارگر را دارد که فکر می‌کند وقتی با مرد رویاهایش ازدواج کند، وارد یک زندگی دارای خوشبختی ماندگار می‌شود. اما پس از به دنیا آمدن اولین فرزندش، زمانی که متوجه می‌شود شوهرش جنبه تاریک پنهانی دارد، زندگی او کامل از هم می‌پاشد. اینجاست که شخصیت لوپز خود را برای دفاع و محافظت از دخترش به هر قیمتی در این تریلر مورد علاقه طرفداران آماده می‌کند.

بسیاری از مادران سینمایی موجود در این فهرست در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که اکثر زنان خود را در آن نمی‌یابند، از حضور کنار بیگانگان گرفته تا رویارویی با قاتلان ماهر. اما جنیفر لوپز در قامت اسلیم هیلر، یکی از مواردی است که بسیاری از زنان واقعی می‌توانند با آن همذات پنداری کنند. او که در یک رابطه آزاردهنده به دام افتاده است، نه تنها جرات فرار از دست شوهرش را به همراه دختر خردسالش به دست می‌آورد، بلکه نقشه می‌کشد تا با شکست دادن همسرش، در زندگی نیز از او انتقام بگیرد. مطمئناً، همه زنان نمی‌توانند مانند شخصیت جیفر لوپز یک مربی شخصی استخدام کنند تا به آنها کمک کند تا با سوءاستفاده گر خود مبارزه کنند، اما اسلیم به ما نشان می‌دهد که چگونه برای زنده ماندن، قدرت درونی خود را حفظ کنیم.

سامانتا کین | بوسه طولانی شب‌بخیر

باحال ترین مادران در فیلم های اکشن

سامانتا کین (جینا دیویس) یک زن خانه‌دار در حومه شهر است که عاشق دختر ۸ ساله خود و شغل معلمی است. با این حال، هنگامی که بر سر او ضربه‌ای وارد می‌شود، سامانتا شروع به یادآوری زندگی ویژه خود قبل از آمدن دخترش به این دنیا می‌کند. او به یاد می‌آورد که پیش از این یک مامور مخفی مرگبار و متخصص کشتن مردم با دست خالی بوده است. با کمک یک کارآگاه جاه‌طلب (ساموئل ال جکسون)، سامانتا اکنون در تلاش است تا اطلاعات بیشتری در مورد زندگی گذشته خود و چگونگی از دست دادن حافظه‌اش پیدا کند. فیلم The Long Kiss Goodnight، اثری هوشمندانه است که با اکشن لذت‌بخش و فوق‌العاده و البته یک قاتل متفاوت تقویت شده است.

این فیلم که توسط شین بلک فوق‌العاده نوشته شده است، دیویس را در نقش یک مادر ساده و دلسوز به نمایش می‌گذارد که متوجه می‌شود واقعاً یک قاتل به نام چارلی بالتیمور است (این نام به تنهایی جالب‌ترین است). چارلی پس از اینکه خودش را به طرز شگفت انگیزی تغییر داد، متوجه می‌شود که مهارت‌های قدیمی او اکنون که مادر شده است، ابعاد جدیدی پیدا کرده‌اند و از آنها برای دفاع از خانواده‌اش استفاده عالی می‌کند.

کایل پرت | نقشه پرواز

نقشه پرواز

وقتی صحبت از فیلم‌های مامان باحال به میان می‌آید، جودی فاستر آنقدر در ایفای نقش‌های خود مهارت دارد که نه یک بار، بلکه دو بار در فهرست ما قرار می‌گیرد. در این تریلر روان‌شناختی، فاستر نقش زنی را بازی می‌کند که دخترش را در یک پرواز لر فراز اقیانوس اطلس از دست می‌دهد. اما وقتی هیچ کس به یاد نمی‌آورد که او را با یک کودک سوار هواپیمای دو طبقه کرده است، او باید برای اثبات سلامت عقلش و پیدا کردن دخترش دست به هر کاری بزند.

اولین ابوت | یک مکان ساکت

امیلی بلانت

در دنیایی که تنها سکوت مطلق تضمین کننده بقا است، زنی که موفق به زایمان می‌شود به خودی خود یک معجزه است و اولین ابوت مادر شماره یک این لیست است. زنی معمولی که از انجام هیچ کاری برای نجات جان سه فرزندش دریغ نمی‌کند، حتی اگر به معنای ایجاد یک اتاقک موقت برای قرار دادن نوزاد تازه متولد شده‌اش باشد، در حالی که از سیگنال‌های رادیویی برای کشتن هیولاها با فرزندان بزرگترش استفاده می‌کند. اولین ابوت در فیلم A Quiet Places که توسط امیلی بلانت دوست داشتنی به تصویر کشیده شده است، با اعمالش چیزی را نشان می‌دهد که از طریق کلمات نمی‌تواند انجام دهد. چه او در حال دفع هیولاهای ماوراء طبیعی باشد یا از فرزندانش در زمین‌های جهنمی محافظت کند، اولین مادر باحالی است که همه می‌توانند یک یا دو درس از او بیاموزند.

در این فیلم وحشتناک هیجان‌انگیز، خانواده‌ای در حال عبور از دنیایی هستند که هیولاهای بیگانه‌ کور با شنوایی مافوق صوت و حساس بر آن غلبه کرده‌اند، بنابراین آنها باید کاملاً سکوت کنند تا زنده بمانند. شخصیت امیلی بلانت در طول فیلم شما را به گریه می‌اندازد و هر زمان که یک لحظه شاد نادر رخ می‌دهد احساس گرما در درون شما ایجاد می‌کند.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه