۱۹ باور نادرست درباره‌ی دانشگاه و آموزش عالی • تلسکوپ


تلسکوپ ۲۰ تیر ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
۱۹ باور نادرست درباره‌ی دانشگاه و آموزش عالی • تلسکوپ


عوامل متعددی در انتخاب رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه شما نقش دارد، از رتبه کنکور گرفته تا معدل دوران متوسطه و فاصله دانشگاه تا شهر شما و بزرگی و شهرت دانشگاه. اما آیا تمام این مواردی که برای انتخاب دانشگاهتان در نظر می‌گیرید ملاک‌هایی واقعی و درست هستند یا ملاک‌هایی ذهنی و ساخته‌ی ناخودآگاه جمعی ما؟

مثلاً هر چه دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بزرگ‌تر باشد، واقعاً آینده شغلی شما هم بهتر خواهد بود؟ یا اینکه ترجیح می‌دهید به‌جای تحصیل در رشته مورد علاقه‌ی خودتان در یک دانشگاه کوچک، رشته‌ای که به آن علاقه ندارید را در یک دانشگاه بزرگ‌تر دنبال کنید؟

طبق برنامه‌ریزی شما ظرف چهار سال مدرک کارشناسی خود را می‌گیرید، ۲ سال بعد مدرک کارشناسی ارشد و بلافاصله بعدش وارد مقطع دکترا می‌شوید؟ حالا اگر به شما بگویند کمتر از ۵ درصد دانشجویان طبق این برنامه‌ریزی پیش می‌روند چه؟

در ادامه‌ی این مقاله از تلسکوپ، به بررسی رایج‌ترین کلیشه‌های فکری موجود در مورد دانشگاه و آموزش عالی می‌پردازیم و آن‌ها را با نگاهی انتقادی بررسی می‌کنیم.

۱. دانشگاه بزرگ‌تر مساوی است با گزینه‌های بهتر

دانشگاه

یکی از رایج‌ترین باورهای نادرست در مورد دانشگاه که از هر ۴ دانشجو ۳ نفرشان به آن اعتقاد دارند این است که اندازه‌ی دانشگاه تعیین کننده‌ی سطح موفقیت آن‌ها در آینده است.

آیا شما هم تصور نمی‌کردید که دانشگاه بزرگ‌تر نسبت به یک دانشگاه معمولی تجربه‌ای گسترده‌تر و غنی‌تر با تدریس بهتر در اختیار شما می‌گذارد که در آن امکان انتخاب دروس گسترده‌تر است و جامعه‌ی دانشجویی آن متنوع‌تر است؟ ممکن است این تصور درست باشد که در یک دانشگاه معتبر ممکن است گزینه‌های بیشتری برای انتخاب وجود داشته باشد، اما آیا کیفیت آموزش چنین دانشگاهی هم واقعاً بهتر است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در چنین دانشگاه‌هایی میانگین سن اساتید بالای ۵۵ سال است که این مسأله خود بر کیفیت و به‌روز بودن مفاد تدریس تأثیر منفی زیادی می‌گذارد.

۲. همه ظرف ۴ سال فارغ التحصیل می‌شوند

دانشجوها

بسیاری از دانشجویان ادامه‌ی تحصیلات خود را بر اساس این واقعیت برنامه‌ریزی می‌کنند که تحصیل آن‌ها در مقطع کارشناسی ظرف مدت ۴ سال به پایان می‌رسد. اما این کلیشه‌ی فکری رایج در مورد دانشگاه اغلب تصمیمات آینده دانشجو را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

بسیاری از اوقات وجود دارد که مدت تحصیل دانشجویان به دلایل خارج از کنترل آن‌ها مثل عدم ارائه دروس در هر نیم‌سال تحصیلی یا مشروط شدن و محدودیت در انتخاب واحد، بیش از چهار سال به طول می‌انجامد. در واقع، تحقیقات انجام شده توسط مرکز ملی آمار نشان می‌دهد که تنها حدود ۴۱ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی در عرض ۴ سال فارغ‌التحصیل می‌شوند.

۳. در دوران تحصیل در شهر دیگر، فقط باید روی خودتان حساب کنید

در ترم‌های اولیه دانشگاه به دلیل تغییر محیط تحصیل نسبت به دبیرستان و عدم حضور والدین و خانواده خیلی از دانشجوها احساس سردرگمی، افسردگی و گیجی دارند، چون خودشان را دست‌تنها تصور می‌کنند و نمی‌دانند که باید از چه کسی کمک بگیرند.

اما دانشگاه‌ها اغلب خدمات مشاوره رایگان، مراجعه به اساتید در خارج از ساعات کلاس و کارگاه‌های آموزشی متنوعی را به دانشجویان  تازه‌وارد ارائه می‌دهند که به آن‌ها در تطبیق با محیط جدید کمک زیادی می‌کند.

۴. اهمیت مدیریت زمان

دانشگاه

در میان بسیاری از افسانه‌های رایج در مورد دانشگاه، عدم توانایی در مدیریت زمان بین زمان مطالعه و زمان کار، یک مسئله بزرگ است. بسیاری از دانشجویان با این فرض که در کنار تحصیل، مجبورند اجباری کار کنند تا شهریه‌های گزاف خود را پوشش دهند، در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند.

در حالی که این مسأله ممکن است تا حدی درست باشد، اما باید بدانید که تمامی دانشگاه‌های کشور که تحت نظر وزارت علوم مشغول به فعالیت هستند، در هر نیم‌سال تحصیلی ملزم به پرداخت وام شهریه به دانشجویان هستند که این مسأله آن‌ها را تا حدودی از کار کردن افراطی معاف می‌کند.

۵. سال اول دانشگاه به اندازه‌ی سال‌های دیگر مهم نیست

به واسطه‌ی هیجان ناشی از پیوستن به محیط جدید دانشگاه و کاوش در زندگی دانشجویی، ما اغلب فکر می‌کنیم که درس‌های سال اول فقط خلاصه‌ای از درس‌های دبیرستان است و مفاهیم اولیه را پوشش می‌دهد.

اما با این چارچوب ذهنی، ممکن است بسیاری از اطلاعات اضافی را که می‌توان در طول دوره تحصیلی فراگرفت، از دست بدهید. بنابراین این کلیشه‌ی فکری را نیز از لیست افسانه‌های رایج خود در مورد دانشگاه حذف کنید و زمان خود را به خوبی مدیریت کنید تا به همان اندازه جنبه‌های دیگر زندگی دانشجویی بر روی تحصیلات خود نیز متمرکز کنید!

۶. ورود به دانشگاه سخت است

این کلیشه‌ی فکری مربوط به گذشته‌ها است که تعداد دانشگاه‌ها محدود بود و تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه نامحدود. امروزه تقریباً هرکسی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شود، گزینه‌های زیادی برای ورود به دانشگاه دارد.

در حال حاضر برای ورود به دانشگاه هزاران دانشگاه در مقطع کارشناسی و تعداد بیشتری دانشکده و موسسه آموزش عالی در مقطع کاردانی وجود دارد. بنابراین این افسانه‌ی رایج در مورد دانشگاه را فراموش کنید و مدرک خود را برای تحصیل در این دانشگاه‌ها که اکثراً بدون کنکور هستند ارسال کنید.

۷. تحصیل در خارج از کشور به آیلتس نیاز دارد

آموزش عالی

بله، بسیاری از دانشگاه‌ها اصرار دارند که آزمون‌های استانداردی مانند آیلتس بدهید اما دانشگاه‌های زیادی هم وجود دارند که برای ثبت‌نام سیستم مصاحبه‌ی شفاهی خود را دارند و تسلط شما بر زبان انگلیسی برای آن‌ها کافی است.

پس قبل از اینکه وقت خودتان را صرف آمادگی برای آزمون آیلتس بکنید، از دانشگاه مقصد بپرسید که چه مدرک‌ها و آزمون‌های زبان دیگری را هم قبول می‌کنند.

۹. پس از اتمام دانشگاه شغلی پیدا نخواهید کرد

یکی از رایج‌ترین افسانه‌هایی که در مورد دانشگاه وجود دارد، ترس از پیدا نکردن شغل پس از فارغ‌التحصیلی است. اما گزارشات آماری نشان می‌دهد که امروزه حجم عمده‌ی شاغلین در سازمان‌ها، شرکت و ادارات مختلف فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند. پس در این خصوص بیشتر توانایی فرد در کاریابی اهمیت دارد تا رشته و محل تحصیل او.

۱۰. زندگی دانشجویی بیشتر حول محور مهمانی گرفتن است

یکی از تصورات غلط رایج مردم در مورد دانشگاه این است که زندگی دانشگاهی بیشتر حول محور مهمانی گرفتن و دوست‌یابی است. اما در نهایت، آیا همه چیز به انتخاب شما بستگی ندارد؟ شما می‌توانید در منزل مجردی‌تان هر شب مهمانی بگیرید، همچنین می‌توانید تعادلی را بین درس خواندن و انجام وظایف دانشگاهی و فعالیت‌های اجتماعی‌تان برقرار کنید.

۱۱. تغذیه‌ی شما در دوران دانشجویی خوب نخواهد بود

دانشجوها

افسانه‌ی تغذیه نامناسب در دوران دانشجویی را از افسانه‌های رایج خود در مورد دانشگاه حذف کنید. اگر به اندازه کافی بدانید که چه چیزی برای بدن شما مفید است و تعادلی بین غذای سالم و غذاهای ناسالم برقرار کنید، هرگز با مشکل تغذیه‌ی نامناسب مواجه نخواهید شد.

۱۲. فارغ التحصیلان رشته‌های هنری، آینده‌ی کاری خوبی ندارند

حقیقت این است که در دنیای امروز فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری، جایگاه و محبوبیت بسیار بالایی در بازار کار دارند. نتایج اصلی آموزش رشته‌های هنری توانایی تفکر انتقادی و خلاقانه، کار مشترک، برقراری ارتباط شفاف، انطباق با فناوری‌های جدید و حرکت در مسیر اقتصاد جهانی امروز است که نه تنها مورد نظر کارفرمایان برتر امروزی است، بلکه مهارت‌هایی را نیز برای دانشجویان این رشته‌ها نیز فراهم می‌کند.

کلیشه واقعیت
۱۳. کسب نمرات خوب در درس‌های ساده بهتر از انتخاب درس‌های چالش برانگیز است درس‌ها و دوره‌های چالش‌برانگیز شما را برای مقاطع تحصیلی بالاتر و بازار کار آماده می‌کنند
۱۴. فعالیت‌های فوق‌برنامه، نمرات متوسط / ضعیف را جبران می کند فعالیت‌های فوق‌برنامه فقط رزومه‌ی پژوهشی شما را قوی‌تر می‌کند ولی جایگزین نمرات ضعیف شما نمی‌شوند
۱۵. دانشگاه‌های هنری برنامه‌های علمی خوبی ندارند اساتید دروس علمی در دانشگاه‌های هنری هم مانند دانشگاه‌های دیگر در رشته‌ی خود تخصص دارند
۱۶. فقط بهترین دانش‌جویان کمک های مالی دریافت می کنند وام‌های دانشجویی و شهریه به تمام دانشجویان تعلق می‌گیرد
۱۷. اتاق اختصاصی بهترین نوع خوابگاه است خوابگاه‌های اشتراکی هم مزایای زیادی دارند که از بین آن‌ها می‌توان به تشکیل گروه‌های مطالعه مشترک و انجام فعالیت‌ها و بازی‌های جمعی اشاره کرد
۱۸. مدرک دانشگاه‌های دولتی بهتر از دانشگاه آزاد و علمی کاربردی است مدارک تمام دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم است و ارزش یکسانی دارند
۱۹. بر اساس شغل آینده‌ی خود باید دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی خود را انتخاب کنید دانشگاه‌ جایی است که شما می‌توانید با رشته‌ها و حرفه‌های مختلف آشنا بشوید و انتخاب شغلی بهتری انجام دهید

منابع: Unischolarz, Knox Magazine

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه