۱۰ نشانه‌ی غیرعادی افسردگی که تا امروز نمی‌دانستید • تلسکوپ


تلسکوپ ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
۱۰ نشانه‌ی غیرعادی افسردگی که تا امروز نمی‌دانستید • تلسکوپ

افسردگی یک بیماری روحی است که می‌تواند خود را به شکل‌های عجیب و با روش‌های غیر معمول نشان دهد. تصور کنید با دوستی برای ناهار بیرون رفته‌اید و در حین صرف غذا از پسر عمویش که به شدت افسرده است برای شما صحبت می‌کند. سپس می‌گوید دختر عمویش هم در حال مبارزه با افسردگی شدید است، اما آدم خوشحالی به نظر می‌رسد و هر بار دور هم جمع می‌شویم درباره‌ی همه چیز شوخی می‌کند. احتمالا فکر می‌کنید که چون او خوشحال است پس افسرده نیست؛ اما باید بدانید که شادی نابه‌جا و شوخی‌های زیاد با مسائل هم می‌تواند علامت غیرعادی افسردگی باشد.

حتما شما هم تعجب کرده‌اید اما این یک واقعیت است. در این مطلب از تلسکوپ می‌خواهیم ۱۰ نشانه‌ی غیرعادی افسردگی را به شما معرفی کنیم تا اگر آن‌ها را در خود یا اطرافیانتان مشاهده کردید، برای اطمینان از سلامت روح و روان به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید.

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟

افسردگی یک احساس نیست، یک بیماری روحی است.

همه‌ی ما ممکن است روزهایی احساس غم و اندوه داشته باشیم، اما این احساس موقتی است و می‌تواند وابسته به اتفاقاتی که در روز پیش می‌آید باشد. این احساس غم موقتی افسردگی نیست. افسردگی بیشتر یک احساس غم و اندوهی است که وابسته به اتفاق خاصی نیست و برای هر کسی به یک شکل بروز می‌کند. افرادی که با اختلال افسردگی حاد (MDD) مواجه هستند با احساس گمراهی، ناامیدی، درماندگی، گناه، عصبانیت، غم، اضطراب یا احتی افکار خودکشی دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی ممکن است کمبود خواب، عدم لذت بردن از اتفاقات و کاهش یا افزایش اشتها را تجربه کنند. افسردگی می‌تواند فرد را کاملا ناتوان کند. فرد افسرده در حالی که در جمع و بین افراد مورد علاقه‌اش است همچنان احساس انزوا و تنهایی می‌کند. اما همه‌ی علائم افسردگی اینگونه نیستند و گاهی به شکلی خود را بروز می‌دهند که ممکن است باعث تعجب اطرافیان شود.

علائم رایج افسردگی

علائم رایج افسردگی

از دست دادن علاقه

کاهش لذت یا علاقه علامت افسردگی است که به راحتی قابل تشخیص است. به این حالت آنهدونیا می‌گویند و معمولا شامل همه‌ی فعالیت‌های فرد می‌شود. وقتی فرد با انجام کارهایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌برده دیگر لذت نمی‌برد، آنهدونیا یا از دست دادن علاقه پیش آمده است. در این حالت می‌توانیم مطمئن باشیم این بی‌علاقگی علامت افسردگی است و باید حتما برای درمان به مشاور روانشناس مراجعه کنیم.

رفتارهای آسیب‌زننده به خود

این علامت افسردگی دقیقا به معنای بریدن مچ دست، ساق پا، باسن یا شکم است. سوزاندن خود، کندن پوست یا انجام رفتارهایی برای ایجاد آسیب فیزیکی به خود در این دسته قرار می‌گیرد. افراد معمولا اینطور گزارش می‌دهند که با آسیب زدن به خود می‌توانند دردی که در درون احساس می‌کنند را بیان کنند. این علامت افسردگی در حالت‌های حاد به افکار مزاحم درباره‌ی مرگ، افکار خودکشی یا برنامه‌ریزی برای خودکشی تبدیل می‌شود.

۱۰ نشانه‌ی غیرعادی افسردگی

علائم غیرعادی افسردگی

حالا که به شکل خلاصه و کلی با افسردگی آشنا شدید و علائمم رایج آن را شناختید، با هم به سراغ ۱۰ علامت غیرعادی افسردگی می‌رویم.

۱. خوشحالی بیش از حد

افرادی که با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ممکن است هر کاری برای پنهان کردن علائم افسردگی خود انجام دهند. آن‌ها از اینکه افسرده هستند احساس گناه، شرمٰ، ضعف یا خجالت دارند و با انجام رفتارهای شاد سعی در جبران افسردگی و پنهان کردن آن می‌کنند تا در چشم دیگران خوب و خوشحال به نظر برسند. فردی که خیلی برون‌گرا به نظر می‌رسد و در بین جمععیت در حال خندیدن است ممکن است با افکار غمگین، احساس پوچی و ناامیدی فلج شده باشد. به کمدین و بازیگر محبوب رابین ویلیامز فکر کنید. او با کمدی و شوخی‌های بی‌نظیر خود میلیون‌ها نفر را خنداند اما از افسردگی حاد رنج می‌برد و در نهایت خودکشی کرد.

۲. بیش‌فعالی جنسی

افسردگی می‌تواند تعادل بین احساسات را بر هم زند و منجر به بروز رفتارهای اجتنابی مثل بیش‌فعالی جنسی یا سوءمصرف الکل و مصرف مواد مخدر شود. این رفتارها راهی موقتی و تسکینی کوتاه مدت برای مقابله با احساسات ناراحت‌کننده‌ است.

۳. کار کردن بیش از حد

بیش از حد کار کردن

وقت آن رسیده که کلیشه‌های ذهنی را کنار بگذارید؛ افسردگی به معنای انگیزه نداشتن نیست. بی‌حالی یا بی‌انرژی بودن یکی از علامت‌های رایج افسردگی است اما عده‌ی زیادی از افرادی که درگیر افسردگی هستند برای پرت کردن حواس خود از این احساسات ناخوشایند خود را سرگرم کار می‌کنند. در واقع، افراد معتاد به کار دو برابر بیشتر از افرادی که به شکل عادی کار می‌کنند افسردگی را تجربه می‌کنند.

۴. وابستگی به دیگران

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی برای مقابله با احساس طاقت‌فرسای تنهایی به دنبال تسکین از طریق دلبستگی به دیگران هستند. اغلب مواقع این دلبستگی آنقدر عمیق و شدید می‌شود که به وابستگی تبدیل می‌شود.

۵. محروم کردن عمدی خود از خواب

همه می‌دانیم که گاهی اختلال خواب می‌تواند علامت افسردگی باشد؛ اما وقتی شخص عمدا برنامه‌ی خواب خود را کنار بگذارد و تمایلی به خوابیدن نداشته باشد حتما علامت افسردگی است. این حالت معمولا زمانی پیش می‌آید که فرد برای انجام کارهایی که به او احساس خوبی می‌دهد از خوابیدن منصرف می‌شود. بعضی از افراد ممکن است تا دیروقت بیدار بمانند یا از خواب خود بزنند فقط برای اینکه کار مورد علاقه‌شان را انجام دهند. این موضوع فقط وقتی پیش می‌آید که فرد در طول روز درگیر احساس افسردگی بوده است.

۶. افزایش یا کاهش وزن

افزایش یا کاهش وزن

افسردگی باعث تغییر اشتها می‌شود و می‌تواند منجر به پرخوری یا کم‌خوری شود. به همین دلیل است که افزایش یا کاهش وزن را به عنوان علامت افسردگی می‌شناسند.

۷. عصبانیت و تحریک‌پذیری

بروز علائم افسردگی در افراد و جنسیت‌های مختلف متفاوت است و بعضی از علائم در آقایان و بعضی در خانم‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. خشم علامت افسردگی است که بیشتر در آقایان دیده می‌شود. آقایان کمتر از خانم‌ها درباره‌ی احساس افسردگی و ناراحتی‌های روان خود صحبت می‌کنند و حتی خیلی از آقایان در صورت بروز علائم، وجود افسردگی را انکار می‌کنند. کارشناسان معتقدند به همین دلیل است که بعضی از آقایان برای مقابله با علائم و احساسات افسردگی به نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر یا انجام رفتارهای خشونت‌آمیز کلامی یا فیزیکی نسبت به عزیزان خود روی می‌آورند. آن‌ها با انجام این کارها می‌توانند با احساسات ناخوشایند خود مقابله کنند. البته این موضوع به معنای افسرده بودن تمام مردان خشمگین نیست. خانم‌های زیادی هم هستند که برای مقابله با احساس افسردگی خود تمایل به افزایش تحریک پذیری، ابراز خشونت کلامی یا فیزیکی نسبت به دیگران، مصرف الکل و مواد مخدر دارند.

۸. احساسات غیر قابل کنترل

افراد افسرده تغییرات سریع در خلق‌وخو یا احساسات را تجربه می‌کنند. این افراد نمی‌توانند احساسات خود از زمانی به زمان دیگر کنترل کنند و در یک لحظه کاملا تغییر می‌کنند. فاصله‌ی خنده تا گریه‌ی فردی که درگیر افسردگی است ممکن است چند ثانیه باشد. همچنین این احساسات می‌توانند نامتناسب با اتفاقاتی که در جریان است بروز کنند، مثلا به دلیل ریختن آب روی زمین به شکل غیر قابل کنترلی گریه کنند.

۹. مشکل در نشان دادن احساسات

آیا افراد افسرده همیشه غمگین هستند؟ خیر؛ برای خیلی‌ها افسردگی همراه با غم نیست. آن‌ها ممکن است احساس کنند که ارتباط خود را با محیط یا زندگی از دست داده‌اند یا در مقابل اتفاقات مختلف بی‌حس می‌شوند.

۱۰. اضطراب

اضطراب

افسردگی می‌تواند فلج کننده باشد، همین موضوع احساس حقارت یا گناه را در فرد مبتلا برمی‌انگیزد و فرد به دلیل درگیری با این احساسات نامطلوب مضطرب می‌شود. همچنین این اضطراب می‌تواند ناشی از ناتوانی در انجام کارهای روزانه باشد. انجام هر کاری برای فرد افسرده، به دلیل انگیزه یا انرژی کمی که دارند خسته‌کننده و اضطراب‌آور است. این علامت افسردگی می‌تواند فرد را با افکار نشخوار کننده‌ی مزاحم، عدم تمرکز و ناتوانی در تصمیم‌گیری مواجه کند.

مرور کلی

افسردگی یک احساس نست، یک بیماری روحی و روانی است که باید حتما توسط متخصص روانشناس یا روانپزشک بررسی و درمان شود. اگر شخصی را می‌شناسید که با یک بیماری روانی دست‌وپنجه نرم می‌کند، به جای قضاوت کردن، می‌توانید با حمایت و محبت او را به شروع روند درمان تشویق کنید. اگر علائم افسردگی را در خودتان مشاهده می‌کنید مطمئن باشید که با شروع روند درمان، تغییر امکان‌پذیر است و در طول مسیر هم تنها نیستید. جلسات درمانی خود را با یک درمانگر مطمئن شروع کنید و از یکی از اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود بخواهید که در این مسیر شما را همراهی کنند.

 

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت تلسکوپ را بخوانید.

 

منبع: Thepsychologygroup

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه