۷ نکته بسیار مهم در پختن غذای خانگی برای گربه ها


تلسکوپ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ دقیقه مطالعه
۷ نکته بسیار مهم در پختن غذای خانگی برای گربه ها


دامپزشکان توصیه می کنند غذای آماده به گربه ی خود بدهید. اما پختن غذای خانگی گاهی هم بد نیست. اگر می خواهید همیشه برای گربه تان غذا بپزید، کار غیر ممکنی نیست، فقط نیاز به تحقیق زیاد و بررسی این موضوع دارد که چه موادی در نزدیکیتان دارید و می توانید تهیه کنید.

به روش زندگی تان فکر کنید. اگر زیاد سفر می کنید و مجبورید از آدمهای دیگر بخواهید به گربه تان غذا بدهند آن وقت فکر می کنید غذا پختن انتخاب مناسبی است؟ اگر ساعات طولانی کار می کنید، آن وقت می توانید آخر هفته ها غذای یک هفته را از پیش آماده کنید؟

۱. دستور غذایی پیدا یا طراحی کنید. وقتی فهمیدید که مواد غذایی اصلی مورد نیاز گربه سانان کدام اند، می توانید شروع به پختن غذای گربه تان کنید. فراموش نکنید که اینها فقط توصیه اند و یک برنامه رژیمی طراحی شده نیستند.

اگر قصد دارید برای همیشه خودتان غذای گربه تان را آماده کنید، باید تحقیق زیادی کنید تا برنامه غذایی متوازنی بچینید که همه نیازهای گربه را فراهم می کند و یادتان نرود حتما از دامپزشکتان تایید بگیرید. گربه تان ممکن است از غذای خانگی استقبال نکند که در این صورت کاری می کند زود این را بفهمید!

اگر نگرانی ای دارید با پزشک مشورت کنید، مثلا اینکه چه غذایی برای گربه در حال رشد، بارداری ناخوش احوال یا بیمار مناسب است.

۲. فراموش نکنید باید به دستور غذایی برسید که همه نیازهای گربه را برطرف کند. اگر در غذایی که برای حیوان آماده می کنید، مواد غذایی مورد نیاز موجود نباشند می توانند موجب به خطر انداختن سلامتی گربه شوند. مثل همه حیوان های دیگر، از جمله انسان ها، رمز موفقیت حفظ تعادل و توازن است.

حتی مواد غذایی لازم را اگر بیش از اندازه به حیوان برسانید می تواند موجب آسیب رساندن به گربه شود.

به خاطر اهمیت بیش از اندازه نسبتها، بهتر است حتما با یک دامپزشک یا متخصص سلامت گربه مشورت کنید، حتی اگر دستور غذا را از شخص دیگری گرفته اید.

۳. کار را با پروتئین شروع کنید. مثلا گوشت مرغ بدون هورمون و آنتی بیوتیک را از جایی مطمئن تهیه کنید. می توانید از دل و جگر مرغ، بوقلمون یا زرده تخم مرغ هم استفاده کنید.

منبع پروتئین را بپزید. مثلا گوشت مرغ را آب پز کنید. بعد گوشت را مستقیم توی آب سرد بیندازید. گوشت را از استخوان جدا کنید و با چاقو تکه تکه اش کنید.

۴. برای آسان تر شدن خوردن پروتئینها آنها را چرخ کنید. استخوان های گوشت دار را در چرخ گوشت که سوراخ های بزرگی دارد بریزید. ۱/۳ کیلومرغ و ۱۰ گرم دل و جگر را چرخ کنید. به ازای هر یک نیم کیلو دو تخم مرغ پخته اضافه کنید و آنها را هم چرخ کنید. همه چیز را باهم مخلوط کنید و در یخچال بگذارید.

اگر چرخ گوشت ندارید، می توانید از مخلوط کن استفاده کنید. مثل چرخ گوشت عمل نمی کند اما با کوچک تر کردن گوشت ها خوردنشان را آسان تر می کنید.

۵. مواد غذایی دیگر را با هم ترکیب کنید. در کاسه ای جدا به ازای هر ۳۰۰ گرم گوشت، یک فنجان آب، ۲۶۸ میلی گرم ویتامین ای، ۵۰ میلی گرم ویتامین ب کمپلکس، ۲۰۰ میلی گرم تائورین، ۲ گرم روغن ماهی آزاد و سه چهارم قاشق نمک اسبک یددار اضافه کنید و همه را با هم مخلوط کنید. این مواد ترکیب شده را به ترکیب قبلی اضافه کنید و خوب هم بزنید.

۶. حواستان باشد سراغ غذاهای دیگری هم که می توانند مواد لازم را به بدن گربه تان برسانند بروید. این مواد غذایی نباید حجم زیادی از غذای گربه را شامل شوند و نباید در همه وعده های غذایی حضور داشته باشند اما جزو پایه های اصلی تغذیه حیوان تان هستند.

برنج بخارپز شده را با ماهی خرد شده و کمی آب مخلوط کنید تا شبیه سوپ شود و آن را همین طور توی کاسه غذای گربه تان بریزید. سبزی ها را به قسمتهای کوچک خرد کنید و به غذا اضافه کنید (انتخاب نوع سبزی بر عهده خودتان است) در غذای گربه تان جوی دوسر بریزید.

هشت فنجان آب را بجوشانید و طبق توصیه های روی بسته به نسبتی که باید، جو را داخلش بریزید. بعد از اضافه کردن جوها در ظرف را بگذارید. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید جوها ۱۰ دقیقه ای همان طور بمانند تا نرم شوند.

می توانید از غذای خام جودرسر، خوراک ماهی و دستور غذاهایی که همه نیازهای گربه را در نظر می گیرند هم استفاده کنید.

۷. غذا را به اندازه وعده های مختلف تقسیم کنید و در فریزر بگذارید. یک گربه با جثه متوسط روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ گرم غذا می خورد. غذاها را تا شب پیش از آنکه به گربه بدهید در فریزر نگه دارید و آن وقت آنها را در یخچال بگذارید. این باعث می شود یخ غذا زودتر باز شود.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه