علائم افسردگی در سگ ها + راه درمان


تلسکوپ ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ دقیقه مطالعه
علائم افسردگی در سگ ها + راه درمان


🌻 فهرست عناوین این مطلب

افسردگی در سگها با آدم ها علائم تقریبا یکسانی دارد. راه های زیادی برای تشخیص افسردگی در آدم ها وجود دارد. ممکن است غذایشان کم شود، یا بیشتر بخورند تا دردشان را فراموش کنند. ممکن است خیلی بیشتر از قبل و اغلب ناگهانی زیر گریه بزنند. به احتمال زیاد از زندگی همیشگی شان کناره می گیرند، از دیدن دوستانشان طفره می روند یا حتی ممکن است به بهانه مریضی سرکار نروند و در خانه بمانند.

البته که خیلی ساده می شود فهمید حالشان خوش نیست. گرچه موضوعاتی مثل سرکار نرفتن در مورد سگ ها صدق نمی کند، اما افسردگیشان علائم دیگری دارد که چندان ناآشنا نیست. از طرفی با اینکه تحقیقات روی سگ ها به اندازه انسان ها نیست (که خب دلایلش نیازی به بیان ندارد)، شواهد زیادی وجود دارند که به افسردگی سگ ها اشاره می کنند.

علائم افسردگی در سگ ها

بعضی شواهد بدیهی ترند، مثلا اگر سگتان بعد از اینکه یکی از سگهای همراهش مرد، ناگهان همه چیز را رها کند و تمام مدت پشت کمد بخوابد. بعضی های دیگر آن قدر ها روشن نیستند، مثلا ممکن است صاحب سگ متوجه پکر بودن یا تغییرات رفتار و حالات روحی سگ بشود. البته که همیشه نباید اتفاقی مهم و تاثیرگذار بیفتد تا سگ به سمت افسردگی برود. ممکن است شما صرفا کاناپه ای را که حیوان همیشه رویش می خوابیده عوض کرده باشید. این برای سگتان می تواند اتفاقی بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

علائم افسردگی در سگ ها چیست؟

خب، چطور می شود فهمید که سگمان دچار افسردگی شده یا نه؟ نشانه های معمولی ای وجود دارند که خیلی هایشان شبیه نشانه های افسردگی در انسان ها هستند. مثل تغییر اشتها، لیس زدن پنجه و…

تغییر در اشتها

وقتی سگ ها بیش از اندازه ناراحت باشند، معمولا میل شان به غذا را از دست میدهند و وزن کم می کنند در شرایط وخیم حیوان ممکن است حتی از خوردن آب سرباز بزند). البته سگ هایی هم هستند که غذا برایشان یک جور تسکین است و وقتی افسرده اند بیشتر از پیش می خورند و این باعث میشود وزن اضافه کنند. سعی کنید تا جایی که ممکن است به برنامه معمول غذای حیوان پایبند بمانید و غذای بیشتر را از سگ دریغ کنید یا وقتی میلی به غذا نشان نمی دهد، غذا را برایش جذاب تر کنید.

لیسیدن پنجه ها

لیسیدن یا جویدن زیاد هم می تواند دلیل فیزیکی داشته باشد هم دلیل روانی. سگهای افسرده اغلب پنجه هایشان را لیس میزنند یا می جوند تا خودشان را آرام کنند.

سگ ها معمولا ۱۴ ساعت از ۲۴ ساعت روز را می خوابند و خوابشان بیشتر چرتهای کوتاه است، اما اگر برای سگتان سخت است که از رختخوابش جدا شود، احتمالا حیوان دچار افسردگی شده است

زیاد خوابیدن

سگ ها زیاد می خوابند، این چیز جدیدی نیست. اما این اتفاق معمولا وقت هایی می افتد که صاحبشان پیش شان نباشد. اگر سگتان را برای مدتی طولانی تنها بگذارید (مثلا بگذاریدش خانه و سر کار بروید و بعد برگردید و ببینید حیوان هنوز خواب است و هیچ واکنشی به حضورتان نشان نمیدهد، احتمالا یک جای کار می لنگد.

سگ ها معمولا ۱۴ ساعت از ۲۴ ساعت روز را می خوابند و خوابشان بیشتر چرتهای کوتاه است، اما اگر برای سگتان سخت است که از رختخوابش جدا شود، احتمال افسردگی حیوان می رود. اول بررسی کنید و ببینید مشکلی فیزیکی نداشته باشد، اگر چیزی پیدا نکردید و علائم ادامه پیدا کرد، احتمالش می رود که حیوان افسرده شده باشد. این را هم بدانید که ممکن است عکس این قضیه هم اتفاق بیفتد. مثلا اگر سگتان برای خوابیدن مشکل داشته باشد و مدام بیقراری کند.

دوری کردن و پنهان شدن

از سگی که ممکن است خودش را به خاطر افسردگی در کمد پنهان کند حرف زدیم. چنین رفتاری می تواند دو معنا داشته باشد؛ یا بیماری یا جراحت (افسردگی در واقع جزو بیماریها به حساب می آید). سگها اغلب وقتی می خواهند تنها باشند یا قایم می شوند که از چیزی رنج می برند. اگر این موضوع فیزیکی نباشد، احتمالا روانی و احساسی است

رفتارهای تند و خرابکارانه

اگر سگتان معمولا آرام است، رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه می تواند نشان از افسردگی حیوان داشته باشد

از دست دادن ذوق و هیجان

اگر سگتان ناگهان علاقه اش به بازی کردن، پیاده روی و دیگر چیزهایی که معمولا هیجان زده اش می کرد، از دست داده، بهتر است حواستان را جمع کنید. سگهایی که فعالیتهایشان کم یا کندتریا به نظر می رسد که بی هدف وحوصله اند، بعید نیست که دچار افسردگی شده باشند.

از دست دادن شادابی جسمی و روحی

از کجا بفهمیم سگ ناراحته؟

از معمول ترین علائم افسردگی ناراحتی و عدم علاقه و خوشحالی در برابر چیزهایی است که معمولا سگ از آنها استقبال میکرده. چنین حالتی معمولا با عدم فعالیت و رخوت همراه می شود. از راه های دیگر برای تشخیص ناراحتی سگ ها سر پایین، یا قرار دادن دم بین پاهاست یا اگر گوش هایشان معمولا راست بوده، ممکن است پایین بیفتند یا آنها را عقب بزنند.

اگر اتفاقات ناگوار باعث شده برنامه روزانه سگ به هم بریزد، سعی کنید او را به برنامه قبلی اش برگردانید، مثلا اگر پدر خانواده که قبلا سگ را بیرون می برده و با حیوان بازی می کرده، حالا از آنجا رفته، مادر یا دیگر اعضای خانواده باید وظیفه او را به عهده بگیرند و حتی ساعات بیشتری را به بازی با حیوان بگذرانند. مهم ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که با دیدن این علائم بلافاصله سگتان را افسرده تصور نکنید.

خیلی وقت ها واکنش هایی که به نظر احساسی می آیند ناشی از مشکلاتی فیزیکی و بهداشتی اند. اگر تغییری در رفتار سگ تان دیدید بهتر است پیش از هر نتیجه گیری او را برای چکاپ پیش دامپزشک تان ببرید. ممکن است سگ پرجنب و جوش تان ناگهان به همه چیز بی میل شده باشد یا سگی که قبلا با صبر و حوصله بوده، رو به بچه ها پارس کرده یا لوازم خانه را خراب کند.

اینها می تواند افسردگی باشد؟ به همین راحتی ها نمی شود نتیجه گرفت، چون نمی شود با حیوان حرف بزنید و بفهمید که چه احساسی دارد و هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که بشود افسردگی را در حیوان تشخیص داد. برای همین باید به محض روبه رویی با تغییر رفتار در سگتان او را پیش دامپزشک ببرید، تا معلوم شود که مشکلی جسمی ندارد. مطمئنا بعضی وقت ها که سگ از همه جوانب به نظر سالم می رسد، افسردگی تنها دلیل توضیح دهنده برای تغییر رفتارش است.

درمان افسردگی در سگ ها

با توجه دیدن و ارتباط گرفتن با فعالیتهای سرخوشی اور قدیمی بیشتر سگها خود به خود بر افسردگی شان غلبه می کنند. حالا این ممکن است برای بعضی هایشان چند روز طول بکشد و برای بعضی های دیگر چند ماه. در موارد حاد و خاص از فلوکستین استفاده می شود که دوره اش معمولا کوتاه در نظر گرفته می شود و بیشتر در مواقعی است که حیوان یکی از اعضای خانواده را از دست داده است (اتفاقی که معمولا بهانه خیلی از موارد افسردگی جدی تر است).

این را هم فراموش نکنید که بعضی وقت ها مشکل جسمی با افسردگی اشتباه نمی شود، بلکه افسردگی خودش دلیلی برای مشکلات جسمی و بیمار شدن حیوان است. استرس و فشار روانی در سگها هم مثل آدمها می تواند باعث مشکلات فیزیکی و بیماری شود و افسردگی فشار روانی زیادی به حیوان وارد می کند.

ترجمه: عاطفه احمدی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه