اقدامات اورژانسی در کمک به سگ ها


تلسکوپ ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ دقیقه مطالعه
اقدامات اورژانسی در کمک به سگ ها


🌻 تلسکوپ

فقط آدم ها نیستند که ممکن است نیاز به کمک های اولیه داشته باشند و حیوانات و از جمله سگ ها هم گاهی به اورژانس های دامپزشکی نیاز پیدا می کنند. اما چقدر در این مورد میدانید؟ به یاد داشته باشید مهم نیست دانش شما در مورد کمک های اولیه به حیوانات خانگی از جمله سگها چقدر خوب باشد، هر زمان که سگ شما مجروح شد و آسیب دید، بلافاصله باید با دامپزشک یا اورژانس دامپزشکی تماس بگیرید و او را به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانید.

موقع نزدیک شدن به سگ آسیب دیده احتیاط کنید

هر سگی می تواند گاز بگیرد. بله، حتی سگ خودتان! و سگ مصدوم یا آسیب دیده اگر درد داشته باشد، ممکن است گاز بگیرد و باید با احتیاط زیادی آن را مهار کرد. اگر مطمئن نیستید که بتوانید او را آرام کنید بهتر است با یک دامپزشک یا دیگر افرادی که در این زمینه تخصص دارند، تماس بگیرید.

جعبه کمک های اولیه انسان با سگها فرق می کند

کیت کمک های اولیه سگ شامل داروها، سابقه و مدارک دامپزشکی و شماره های اورژانس برای تماس با مراکز دامپزشکی است. این ها چیزهایی است که در کیت کمک های اولیه انسان به هیچ عنوان وجود ندارد چون نیازی به آنها نیست.

آب سرد برای محل سوختگی سگ

ریختن آب سرد بر محل سوختگی می تواند درد را کاهش دهد و مانع از گسترش سوختگی شود. اما اگر سوختگی وسیع باشد، سعی نکنید سگ را در آب بگذارید. در عوض باید با یک وسیله آب را روی ناحیه سوختگی بریزید و با یک حوله تمیز و نمدار آن را پاک کنید. هر نوع سوختگی شما باید با نزدیک ترین بیمارستان حیوانات یا یک دامپزشک تماس بگیرید. آنها می توانند به شما بگویند که سگ شما نیاز به معاینه فوری دارد یا می توانید سر فرصت مراجعه کنید.

سگتان را وادار به استفراغ نکنید!

مگر در مواردی که به طور خاص دامپزشک این کار را انجام می دهد، شما هرگز نباید سگ را وادار به استفراغ کنید چون برخی از مواد سمی به ویژه در زمان بازگشت از مسیر گوارشی می توانند آسیب جدی تری به او وارد کنند. در عوض با یک مرکز دامپزشکی تماس بگیرید یا او را به نزدیک ترین اورژانس دامپزشکی برسانید.

اگر مار یا دیگر حیوانات سمی سگتان را گزید

اگر فکر می کنید سگ شما به وسیله مار یا هر حیوان دیگری نیش زده شده، حرکات سگ را تا جایی که می توانید محدود کنید تا گسترش سم در بدن را آهسته کرده و هر چه سریعتر او را به دامپزشک برسانید. اگر می توانید درباره حیوانی که سگ را نیش زده اطلاعات کاملی بدهید اما سعی نکنید حیوان مورد نظر را بکشید یا بگیرید چون به این ترتیب وقت را هدر می دهید و ممکن است جان سگ به خطر بیفتد.

وقتی سگ خونریزی دارد آیا می توان از شریان بند استفاده کرد

شریان بند جریان خون به یک اندام را آهسته یا قطع می کند که همین می تواند باعث از بین رفتن بافت آن اندام شود. دم یا پای سگ ممکن است نیاز به خون داشته باشد. بنابراین تنها در صورتی از شریان بند استفاده کنید که سگ در شرایط نزدیک به مرگ باشد. در عوض زخم سگ را تمیز کنید با یک نوار زخم استریل و فشار ثابت پانسمان کنید و اگر خونریزی سنگین بود و بعد از ۵ دقیقه متوقف نشد، حتما با دامپزشکتان تماس بگیرید و او را نزد دامپزشک ببرید.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه