دلیل علف خوردن گربه ها چیست؟ + خطرات


تلسکوپ ۷ بهمن ۱۴۰۰ دقیقه مطالعه
دلیل علف خوردن گربه ها چیست؟ + خطرات

اگر گربه دارید، حتما او را موقع خوردن سبزی دیده اید. چه برگهای گلدان، چه گندم سبز شده، چه کاهو و حتی سبزی خوردن. اگرچه سبزی برای گربه ها قابل هضم نیست اما منبع مفیدی از فیبر است و علاوه بر این با دارا بودن فولیک اسید و ویتامینهای گروه برای عملکرد بدن و سلامت متابولیسم ضروری است. در گربه ها خوردن علف می تواند باعث استفراغ ارادی در آنها شود.

نگران بالا آوردن نباشید اگر بلافاصله پس از اینکه گربه سبزی خورد، دیدید که بالا آورده است نباید نگران باشید. چون گریه به عنوان یک حیوان گوشتخوار عامل هضم سبزی را ندارد، به ناچار آن را بر می گرداند. هرچند برای صاحبان گربه دیدن چنین منظرهای اصلا خوشایند نیست اما لازم است بدانید این بالا آوردن واکنش طبیعی بدن اوست.

آیا باید جلوی علف خوردن گربه را گرفت؟

گربه ها به طور طبیعی چیزهای بسیار متفاوتی می خورند. از موهای خود که برای نظافت لیس میزنند و به ناچار مقداری از آن را می بلعند بگیرید تا طعمه های عجیبی که پیدا می کنند و می خورند. (مثل مگس یا سوسکهای کوچک) این مواد در دستگاه گوارش گربه ها باقی می مانند و در صورتی که تخلیه نشوند ممکن است باعث انسداد دستگاه گوارش شوند.

بالا آوردن ناشی از خوردن علف یا سبزی های دیگر کمک می کند این مواد از دستگاه گوارش خارج شود. شما باید به سبزی خوردن گربه به چشم یک پاکسازی نگاه کنید و به جای اینکه از آن نگران شوید یا گربه را از آن منع کنید، به این کار تشویقش کنید. هیچ وقت وقتی گربه شما دارد سبزی می خورد با او دعوا نکنید. به جایش اجازه دهید کار خودش را انجام دهد. او دارد به سلامت خودش کمک می کند.

کنترل علف خوردن گربه

اگر گربه خانگی شما به چمن دسترسی نداشته باشد ممکن است سراغ خوردن گیاهان دیگری در خانه برود که ممکن است برای او سمی باشند. بنابراین برای ایمنی گربه بهتر است یک سبزی امن و مفید برای او در خانه تهیه کنید. شما می توانید در خانه چمن پرورش دهید یا گندم سبز کنید. این کار زیاد طول نمی کشد اما به جایش خیلتان راحت است که گربه به سبزی مطمئن، بدون سم و آفت کش دسترسی دارد که می تواند برای نیاز طبیعی خود از آن تغذیه کند.

در فروشگاه های محصولات حیوانات خانگی دانه هایی برای سبز کردن هم وجود دارد. علاوه بر سبزی شما می توانید از مالت هم استفاده کنید. مالت باعث می شود چیزهایی که گربه خورده و در دستگاه گوارش او گیر می کند، دفع شود و گربه دیگر بالا نیاورد. اگر گربه شما مو بلند است بهتر است حتما به او مالت بدهید. روش استفاده از مالت روی بسته آن نوشته شده. علاوه بر این شما می توانید با دامپزشک حیوان خود درباره دادن مالت به گربه مشورت کنید.

چه زمانی لازم است به دامپزشک مراجعه کنیم؟

دامپزشکان معتقدند خوردن چمن و دیگر سبزی ها برای گربه اشکالی ندارد. آنها استفراغ بعد از خوردن چمن را هم خطرناک نمی دانند. اما اگر دیدید گربه شما زیاده از حد همیشگی علف می خورد و استفراغ مکرر بعد از خوردن آن رخ داد او را سریع به دامپزشک برسانید. ممکن است مشکلی در دستگاه گوارشش داشته یا از گیاهی سمی خورده باشد و این برایش خطرناک باشد.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه