علائم و تشخیص دیابت در گربه ها + پیشگیری و درمان


تلسکوپ ۳ بهمن ۱۴۰۰ دقیقه مطالعه
علائم و تشخیص دیابت در گربه ها + پیشگیری و درمان

🌻 تلسکوپ

دیابت یک بیماری جدی در گربه هاست که می تواند خطرات جبران ناپذیری برای آنها داشته باشد. بیماری دیابت باعث می شود حیوان نتواند سطح قند خون خود را کنترل کند و این مشکل به خاطر مشکل در تولید انسولین یا عدم عملکرد درست آن ایجاد می شود.

دیابت علائم فراوانی دارد اما یکی از رایج ترین آنها که صاحبان حیوانات خانگی می توانند به راحتی آن را تشخیص دهند، دفع بیش از حد ادرار، تشنگی بیش از اندازه و از دست دادن وزن در حالی است که حیوان شما به خوبی غذا می خورد. البته تشخیص نهایی دیابت به عهده دامپزشک است اما به خاطر خطری که این بیماری دارد و آسیب هایی که ممکن است در نهایت باعث کوری یا مرگ حیوان شما شود، بهتر است این علائم را کنترل کنید و به محض مشاهده با دامپزشک خود تماس بگیرید.

دیابت علائم فراوانی دارد اما یکی از رایج ترین آنها که صاحبان گربه ها می توانند به راحتی آن را تشخیص دهند، دفع بیش از حد ادرار، تشنگی بیش از اندازه و از دست دادن وزن در حالی است که حیوان شما به خوبی غذا می خورد.

دیابت گربه چیست

گلوکز منبع اصلی انرژی سلول های بدن است. سلول ها برای هر کاری نیاز به گلوکز دارند. سیستم گوارش گربه ها غذا را به بخشهای مختلفی تجزیه می کند. یکی از این بخشها گلوکز است که وارد جریان خون می شود تا به سلول ها برسد. انسولین هورمونی است که به وسیله پانکراس ساخته می شود. این هورمون درست مثل یک کلید وظیفه جذب انسولین از خون را به عهده دارد. وقتی مقدار انسولین خیلی کم می شود یا وقتی بدن در مقابل انسولین مقاوم می شود، سلول ها مثل یک در بسته توانایی جذب گلوکز را از دست می دهند. گلوکز در خون باقی می ماند و سلول ها نمی توانند از آن استفاده کنند.

دیابت و گرسنگی در گربه ها

سلول ها نمی توانند اعلام کنند که توانایی جذب گلوکز را ندارند اما حیوان به خاطر نرسیدن انرژی به سلول هایش دائم احساس گرسنگی می کند. در واقع مغز کمبود مواد غذایی در خون را گزارش می کند و گربه را وادار به خوردن غذای بیشتر خواهد کرد. در حالی که غذا جذب سلول ها نمی شود و حیوان حتی با خوردن غذا، باز هم گرسنه خواهد ماند. گربه های دیابتی ممکن است تعداد دفعات بیشتری غذا بخواهند یا در هر وعده غذای بیشتری از شما طلب کنند. با این وجود گربه دیابتی معمولا بی حال است زیرا هر چقدر که غذا بخورد باز هم بدن او انرژی کافی برای تامین فعالیت های همیشگی را نخواهد داشت.

نوشیدن آب زیاد

در کنار این، به خاطر وجود مقدار زیادی قند در خون، حیوان مدام ادرار می کند. این ادرار مداوم آب بدن او را کم می کند و باعث می شود او مدام تشنه باشد و آب بنوشد. این نوشیدن بیش از اندازه آب می تواند به خاطر تمایل ناخودآگاه به رقیق کردن خون هم باشد. البته به یاد داشته باشید که تشنگی و نوشیدن زیاد آب می تواند علائم بیماری های دیگری مانند عفونت های دستگاه ادراری یا پرکاری تیروئید هم باشد.

آیا دیابت در گربه ها نیاز به درمان دارد

اگر حیوان درمان نشود، سلول ها به جای گلوکز شروع به استفاده از دیگر منابع انرژی بدن حیوان می کنند. منابع چربی و در مرحله بعد عضلات می توانند هدف این سلول ها برای تامین انرژی باشند. به همین دلیل است که به طور معمول یک گربه دیابتی با اینکه بیشتر غذا می خورد اما اضافه وزن نخواهد داشت. علاوه بر این، این اتفاق می تواند باعث آسیب جدی به ارگان هایی مثل کبد و کلیه شود و اگر حیوان باز هم درمان نشود، آسیبها منجر به مرگ او خواهد شد.

درمان دیابت گربه

اما خبر خوب این است که دیابت یک بیماری قابل درمان و قابل کنترل است. دیابت بسته به نوع خود می تواند به صورت دائمی یا موقت درمان شود و حیوان عمر عادی خود را داشته باشد. این درمان ها باید حتما تحت نظر دامپزشک و دادن آزمایش های لازم انجام شود. شما برای اینکه اطلاعات دقیق تری در اختیار دامپزشک خود بگذارید لازم است علائم را یادداشت کنید. اگر گربه دچار تکرر ادرار شده، تعداد آن را بنویسید و تفاوت آن را با گذشته ذکر کنید. اگر لاغر شده هم مقدار کاهش وزن او را گزارش دهید.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه